Beogradska ka5anija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ići dole
MustraBecka
MustraBecka
Ženski
Datum upisa : 11.12.2008

Komentari Empty Komentari

Ned Okt 04, 2009 9:50 am
Možda je trebao neki drugi naslov, ali neka sad bude ovako, pošto bih volela da prokomentarišemo neke sitnice koje književni život znače. Iskreno se nadam odazivu Sad

Bajka budi i pleni maštu. Ona pruža detetu prvo osećanje junačkog - osećanje iskušenja, opasnosti, pozvanja, napora i pobede, ona ga uči odvažnosti i odanosti, uči ga da bistro sagledava ljudsku sudbinu, složenost sveta, razliku između "pravde i krivde". Ona ispunjava njegovu dušu nacionalnim ponosom, onim horom likova u kojima sagledava sebe i svoju sudbinu, istorijski zagledan u prošlost i proročki zagledan u budućnost. U bajci je narod sačuvao svoja priželjkivanja, svoje patnje, svoj humor i svoju mudrost. Nacionalno vaspitanje je nepotpuno bez nacionalne bajke. Dete koje nikada nije maštalo u bajkama svoga naroda lako se odvaja od njega i neosetno stupa na put internacionalizacije. Priklanjanje tuđim bajkama umesto svojim, domaćim, imaće istovetne posledice.

Kršenje praznika i posta skupo plaćeno

U selu Ostrijedan bezakonik na Petrovdan spusti se u bunar da ga pročisti. Pozvao i komšiju da mu sa ženom pomogne izvlačiti čabar sa blatom iz bunara. Ženi naredi da zakolje ćurana i ispeče ga za ručak, iako je toga dana Petrovdan pao u petak i treba da se posti.
Dok su oni čistili bunar, njihov mali sinčić od 5 godina video je kako je majka zaklala ćurana i kad je ostao sam, on uzme nož i njime zakolje svoga bratića u kolevci, pa otrči do bunara da se pohvali majci, kako je on zaklao svog bratića, onako kako je ona zaklala ćurana. Žena ispusti vreteno sa čabrom punim blata, koji je počela sa komšijom da izvlači, i otrči do kuće da vidi šta je se to dogodilo. Tamo zatekne dete zaklano. Obuzeta besom, ona dohvati malog ubicu, tresne ga o zemlju i ubije, pa potrči kukajući do bunara. Ali tamo muž mrtav u bunaru. Kad je ona ispustila vreteno sa čabrom punim blata, čabar se svom težinom sruči na muža i ubije ga. A ona kad je videla i muža mrtva, ode te se obesi.
Tako za nekoliko minuta pogine cela porodica.
Daj bože da je se neko od toga poučio da ne radi praznikom i da ne mrsi poste. Ali ljudi tvrda srca i neosećaju ruku Božiju kako bije nego prkose Bogu i dalje, ali će svaki platiti svoj dug ma kad bilo.
(Iz knjige "Poučni primeri iz života", Iguman Gavrilo, duhovnik manastira Raletinca, izdavač: Pravoslavna hrišćanska zajednica, Kragujevac)


Učenik

Kada je Narcis umro, izvor u kome se ogledao od tuge se ispunio suzama i postao slan. Gorske vile plačući prođoše kroz šumu da zapevaju izvoru i uteše ga.
Kad ugledaše izvor, raspletoše svoje zelene pletenice i rekose mu:
- Ne čudimo se što toliko žališ za Narcisom, on bejaše tako lep.
- Zar je Narcis zaista bio lep? - upita izvor.
- Pa to niko ne može da zna bolje od tebe - odgovoriše gorske vile. - Pored nas je prolazio tražeći tebe da se u ogledalu tvoji voda naslađuje svojom lepotom.
A izvor odgovori: - Ali ja sam zavoleo Narcisa zato što sam u ogledalu njegovih očiju video svoju lepotu!
(Oskar Vajld, stranac i homoseksualac)


Dakle, domaće ili strane bajke i da li je važno kako je pisac seksualno orjentisan ili se ipak trebamo fokusirati na ono šta je hteo da kaže?
ka5an
ka5an
Admin
Admin
Rak Pacov
Datum rođenja : 24.06.1960
Godina : 63
Lokacija : Gde god je Dunav
Poso/dokolice : Za kormilom
Raspoloženje : PreRaspoložen
Datum upisa : 06.12.2008
https://beogradskaka5anija.forumsr.com/forum.htm

Komentari Empty Re: Komentari

Ned Okt 04, 2009 10:08 am
To,kako je pisac sexualno orijentisan,potpada u "naša posla".
Ukoliko se radi o piscu,mišljenja sam da trebamo isključivo obratiti pažnju na njegova dela,i njega samog ~ kao pisca!
bezobradjanka
bezobradjanka
Ženski
Ribe Peto
Datum rođenja : 11.03.1969
Godina : 55
Lokacija : bg
Raspoloženje : uvek
Datum upisa : 26.07.2010

Komentari Empty Re: Komentari

Sre Avg 04, 2010 6:32 am
U bajkama je skriveno puno mudrosti i istinskih saznanja. Nije svakome lako da shvati poruke o kojima govore bajke, jer su pune simbolizma. Ako ih površno čitamo, to jesu interesantne priče koje pričamo našoj deci.
Međutim, mislim da su bajke prvenstveno pisane za odrasle.

Domaće ili strane?
Sve su korisne i dobrodošle, bez obzira na poreklo ili jezik na kom čitamo.

Svaki čovek je slobodan da se sexualno opredeli, to je njegov život. Za mene je mnogo važnije šta on poručuje svojim delima u koja ugrađuje deliće svoje duše i svoje misli - jer, čovek je ono što misli.



ka5an
ka5an
Admin
Admin
Rak Pacov
Datum rođenja : 24.06.1960
Godina : 63
Lokacija : Gde god je Dunav
Poso/dokolice : Za kormilom
Raspoloženje : PreRaspoložen
Datum upisa : 06.12.2008
https://beogradskaka5anija.forumsr.com/forum.htm

Komentari Empty Re: Komentari

Sre Avg 04, 2010 8:11 am
Naš narod je sklon da (ugl javne ličnosti) posmatra kroz njegov privatni život,a ne njegov rad,koji je jedini (bez)vredan komentara. Cool
MustraBecka
MustraBecka
Ženski
Datum upisa : 11.12.2008

Komentari Empty Re: Komentari

Sre Avg 04, 2010 8:25 pm
Da, kada je u životu "bajkovito", sve je krasno, a u suprotnom je i Crvenkapa ku*va. Rolling Eyes
bezobradjanka
bezobradjanka
Ženski
Ribe Peto
Datum rođenja : 11.03.1969
Godina : 55
Lokacija : bg
Raspoloženje : uvek
Datum upisa : 26.07.2010

Komentari Empty Re: Komentari

Sre Avg 04, 2010 8:41 pm
Setih se sad, ne znam ko je rekao, ali mi je bilo simpatično:
"Od ovih poštenih, mi kurve ne možemo da dođemo na red"
Bilo je rečeno u širem kontekstu, u smislu "poštenja" i opšteg morala, kao odgovor na društvenu kritiku jednog moraliste.

A najgora je Snežana7+..... ta bludnica! Very Happy
MustraBecka
MustraBecka
Ženski
Datum upisa : 11.12.2008

Komentari Empty Re: Komentari

Sre Avg 04, 2010 8:47 pm
...i ja se setih..."poštena žena nikad neće kurvu nazvati kurvom".
Sve nam nešto poštenje na uši curi... Very Happy
A lepo je Mika rekao, nešto kao, u celom svetom bajke počinju sa, "bilo jednom" pa ti nameću da je bilo, jedino u Zakavkazju, bajke počinju sa, "bilo jednom, a možda i nije", te ti dozvoljavaju da sam odlučiš, da li je zaista bilo.
bezobradjanka
bezobradjanka
Ženski
Ribe Peto
Datum rođenja : 11.03.1969
Godina : 55
Lokacija : bg
Raspoloženje : uvek
Datum upisa : 26.07.2010

Komentari Empty Re: Komentari

Sre Avg 04, 2010 8:58 pm
ok

Šta god da piše, trebalo bi čitati između redova....

"Bilo jednom..." - šta, kao više nije?!
Sponsored content

Komentari Empty Re: Komentari

Nazad na vrh
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu