Naši poznati travari
Sub Maj 30, 2009 9:18 pm
Gradomir Djokić
Ako se iz sela Crna Trava kozjom stazom uputite u brdo prema Vlasinskom jezeru posle 7 km i na nadmorskoj visini od 1700m naićićete na kuću 60.-godišnjeg Gradimira Djokića. Jedan je od najpoznatijih travara u Jablaničkom okrugu i živi sam u šumi. Nikada se nije ženio. Od rane mladosti, a od toga ima više od pola veka, posvetio se sakupljanju lekovitih trava, spravljanju čajeva, melema itd.
- Ovaj zanat sam učio od babe Jaglike, koja je za vreme bivše Jugoslavije bila jedna od poznatijih travarki u ovom kraju, i od tetke Rosande - kaže Gradimir, koga svi zovu deda Grade. - Od njih sam saznao veliku istinu da je na ovom svetu za svaku boljku izrasla po jedna biljka. Samo mora da se prepozna.
Šali se da je najbolji pacijent šumske apoteke. A, u tome ima i istine! Jer, kad ga putnici namirnici, ili oni koji traže od njega pomoć, vide zdravig i čilog, već na prvi pogled veruju u lekovitost onoga što im prepisuje.
- Onima koji žele da počnu zdravo da žive savetujem da prvo koriste biljke koje prečišćavju krv: sremuš, koprivu, veroniku, maslačak i bokvicu - kaže naš sagovornik i nastavlja, da bez obzira
na to što ima ogromno iskustvo, nije svemoćan.
U slučaju da od njega zatraže pomoć pacijenti sa ozbiljnim oboljenjem, deda Grade ih prvo upućuje kod lekara po dijagnozu, pa tek onda pravi čajeve, meleme...
- Lečim ih od mnogih bolesti, pa i od karcinoma. Ali, samo dok je bolest u početnoj fazi. Dolazili su mi i bolesni od epilepsije, štitne žlezde, šuljeva, dijabetesa, stiriliteta... Doalze i narkomani. Za svakoga pronadjem travku ili neku njihovu kombinaciju.
Kao dete žarko je želeo da bude doktor, ali, veli, nije bilo uslova da se školuje. Završio je samo osnovnu i krojački zanat. I sada, kada mu prifali malo para, sedne za mašinu. Priča da su kod njega dolazili i predstavnici farmaceutskih kuća. Pomagao im je, ali nikada zvanično ni za koga nije radio. Do pre godinu dana imao je i biljnu apoteku u obližnjem Vlasotincu. Pošto travke za neke bolesti moraju da budu sveže ubrane, vratio se svojoj, u planini.
- Najefikasniji su čajevi, masti i melemi akose prave za svakog pacijenta ponaosob. Izuzetno je značajno i kako se bere bilje i suši, da bi se sačuvale lekovite osobine, koje mu je priroda podarila. Neke sušim na novinama, neke nanizane na koncu, ili na belom čaršavu, neke ispod drveta u hladovini, a neke na suncu. Sve zavisi od bolesti i bolesnika.
Zbog svega toga, kaže, ne može da da univerzalni recept. Usput se vajka da do nekih trava teško dolazi, jer ih ima samo u inostranstvu. Tako, na primer, jednu travku sličnu puzavici sa cvetovima poput jorgovana dobija sa bugarske strane planine Vardanik. Ona je važan sastojak čaja kojim deda Grade leči početnu fazu karcinoma.
Na naše insistiranje, otkriva nam tajnu kako leči karcinom dojke u početnoj fazi:
- grudi bi trebalo da se premažu kantarionovim uljem i obaviju listom kupusa. Listovi mogu da se pričvrste flasterom da tokom noći ne spadnu. Terapija traje 10 dana i odvija se na taj način, što se grudi mažu i obavijaju listom kupusa svako drugo veče.
Recepti
Ulje za opekotine
manju flašu do grlića napunite cvetovima kantariona ubranim kad je sunce jako, prelijte kvalitetnim maslinovim uljem, tako da svi cvetovi budu u tečnosti. Flašu dobro zatvorite i nekoliko nedelja ostavite na suncu. Procedite sadržaj flaše (u medjuvremenu će da poprimi crvenu boju ), sipajte u novu i čuvajte na tamnom mestu. Umesto maslinovog, može da se koristi i laneno.
Muški sterilitet
u 1l mlake vode rastopite 2 kašike salepa ( čaja koji može da se nabavi u Makedoniji ), kuvajte na tihoj vatri 30minuta.
u drugoj posudi pomešajte 100g samlevenih oraha, 100 ml crnog vina i 100 g meda. Pomešajte smese, dobro umutite mikserom i pijte 3x dnevno po 1 šoljicu pre jela.
Napomena: uslov da recept bude efikasan je da se tokom terapije ne pije alkohol i ne jedu slatkiši.
Za hemoroide
300 g svinjskog sala stavite u šerpu, postepeno zagrevajte i kada postane vrela, ubacite 40 cvetova nevena. Smesu dobro promešajte, sklonite sa vatre i procedite kada bude mlaka. Na spoljne hemoroide stavljajte vatu / krpicu potopljenu u ovu mast, a u slučaju unutrašnjih, napravite čepiće od vate, koje ćete da potopite u smesu.
Re: Naši poznati travari
Pon Jun 01, 2009 7:25 am
Živka Djordjević
Na za mnoge po malo zaboravljenoj planini Miroč, u selu Golubinje, na kosištu Carevina, u šumi na 500 m nadmorske visine živi 58-godišnja Živka Djordjević, koja se u selu i dalje, pročula po vidovitosti i lekovitim travama, kojima ovaj kraj itekako obiluje.
-Da biljke ostanu lekovite moraju da se čuvaju na suvom i hladnom mestu, u dobro zatvorenom sudu - objašnjava Živka. - U protivnom gube dejstvo. Seme i plodovi, koji sadrže masna i mirisna ulja, nikako ne smeju da se upotrebljavaju užegli, lekovite biljke ne smeju da budu starije od godinu dana, dok osušena kora nekih sme da se upotrebljava tek pošto odstoji sezonu.
Živka Djordjević uspešno pomaže kod mnogih bolesti, pre svega epilepsije koju vlasi u svojoj tradiciji smatraju svetom i prinose joj žrtvu. Spravlja posebnu kupku od kučine, posle koje se pacijent odmah vraća u normalano stanje, a usne bolesnika trlja tvrdom korom lubenice. Za dalje lečenje preporučuje često i obilno uzimanje tečnosti, a u ishrani što više pečenih jaja grlice, ili obareno kokošje srce.
Živka naročito preporučuje čaj od odoljena (Radiks gentianae) koji se bere u jesen i suši na toplom vazduhu. Lek od odoljena sparavlja se tako što se 1 kašičica suvog korena prelije sa 1 šoljom klučale vode i ostavi da odstoji 1/2 sata, pritom se meša, onda se procedi i pije na svaka 2 sata po jedna kašika. Čaj od odoljena upotrebljava se kao lek za smirenje nerava i kao lek za smirenje srčanih smetnji.
Izdanak srčenjaka (Rhizoma tormentillae) bere se na početku proleća, ili pred kraj jeseni. Očišćen, iseckan i osušen koristi se protiv proliva i za osveženje. Spravlja se kao čaj, tako što se jedna kašika izdanka prelije ključalom vodom, meša i posle 1/4 sata procedi. Pije se na svaka dva sata po 1 kašika.
Kadulja je jedna od najlekovitijih biljaka. Njeno osušeno i sitno iseckano lišće koriste se kao čaj za znojenje i za ispiranje usta od raznih zapaljenja. Sprema se tako što se 1 supena kašika kadulje prelije 1 šoljom ključale vode, ostavi da odstoji bar 1/2 sata, procedi i pije po jedna šolja pre spavanja.
Bosiljak je blagotvoran za nesanicu. Čaj se sprema tako što se kroz prste u ključalu vodu sipa osušen list ove biljke i pije posle glavnog obroka. I lavanda je dobra za san: u 1l ključale vode sipa se 1 kašičica lavande i ostavi da odstoji 15- tak minuta. Pije se mlak, po tri šolje na dan, izmedju obroka. Ako je san poremećen zbog kašlja, najbolje je lečiti se dragoljubom: na 1l ključale vode stavi se 2-3 kašičice osušenog i sitno iseckanog lišća dragoljuba, poklopi se i ostavi da stoji samo 5 minuta. Najbolje je da se čaj pije mlak, po 1 šolja posle svakog obroka ili bar posle večere.
Kao jedan od najvažnijih prirodnih lekova za izlečenje svih bolesti, Živka preporučuje svakodnevnu upotrebu meda i obavezno čuveni vlaški sir, koji jača organizam i štiti ga od bolesti, a podmladjuje dušu.
Saveti za povrede
Opekotine: kolutiće krastavca, sveže oljuštenog krompira, ili koru banane staviti na opečeno mesto i uviti na nekoliko sati mekom lanenom krpom ili zavojem. Na manje opekotine stavljati kockice leda, a opržene prste odmah provući kroz kosu.
Promrzline: promrzlo mesto dobro namazati svinjskom mašću ili aslinovim uljem.
Posekotine: bol od posekotine uminuće ako se rana posle zaustavljenog krvarenja pospe brašnom, a za zaustavljanje krvarenja najbolje je na ranu staviti so ili duvan.
Otok: čvoruge i otok nestaće ako se na udareno mesto 15-ta minuta stavi obloga od sirćeta.
Recept plus;
-Beli luk ima ogromnu magijsku moć i lekovito dejstvo. Izgnječen i uvijen u gazu, izmešan sa svinjskom mašću, pomaže u lečenju glavobolje. Sa pelinom, dezinfikuje i leči rane na koži. Kod bolnih menstruacija 1 glavicu očišćenog belog luka skuvanog u 2 l vode, pomešati sa rastvorom od 4 kašike sirćeta i time se ispirati svakog jutra i večeti. Beli luk efikasan je i kod visokog pritiska, koji se reguliše posle samo nekoliko dana redovnog uzimanja 3 glavice ujutru na prazan stomak.
Kamilica, beli slez, bokvica, nana, majčina dušica i hajdučka trava Miroča, suše se i piju kao čaj za lečenje prehlade, infekcija ili stomačnih tegoba. A biljka kilavica (Herba herniariae), koja se bere za vreme cvetanja i to njen nadzemni deo koristi se kao čaj za lečenje bubrega i mokraćnih puteva tako što se 1 kašičica osušene biljke kuva 1/2 sata u 2dl vode, češće meša i procedi.
Maska od šljiva za izlečenje masnog tena
- tek ubranu šljivu prepoloviti i njenim mesom natrljati dobro oprane obraze, bradu, nos i čelo i posle 5 minuta umiti se mlakom vodom i lice obrisati mekim peškirom. Bubuljice će brzo nestati, a masnoće lica će se ublažiti.
Dragan Veljković
Sub Jun 06, 2009 2:10 am
Iz netaknute prirode timočkog kraja i sa prostora južne Srbije Dragan Veljković iz Zaječara i članovi njegove porodice već 10 godina ubiru lekovitu letinu. Jer, na spisku bilja koje skupljaju je 250 lekovitih vrsta od koih prave 2500 čajnih mešavina.
- Pobornik sam ideje da tradicionalna i zvanična medicina koja se zasniva na naučnim otkrićima moraju da se dopunjuju - kaže Veljković. - Samo ako nauka potvrdi viševekovnu praksu može da se dodje do vrhunskih rezultata u fitoterapiji i da se efikasno pomogne obolelima.
Sledeći ovu ideju počeo je da saradjuje sa dr. Novicom Randjelović, mr. Živoradom Jeremićem i dr. Vlastimirom Stamenkovićem, koji je doktorirao u oblasti fitoterapije. Rezultat nije izostao - složna ekipa na osnovu lekarskog nalaza može da napravi čajnu mešavinu za dve, pa i više boljke.
Saradnja Dragana Veljkovića posebno sa dr. Vlastimirom Stamenkovićem svakodnevno se obogaćuje. Dokaz za to je i afirmacija izuzetno lekovite, ali na žalost po malo zaboravljene biljke dinjice (Sanguisorba officinalis ) u narodu poznatoj i kao lubeničarka, ili jarčija trava. Raste u većim količinama na Vlasinskom jezeru i koristi se kao tipična taninska droga. Krajem jula i početkom avgusta vadi se njen koren, a list bere u vreme cvetanja biljke. Listovi se koriste i za jelo, kao dodatak povrću, supama i salatama. U terapeutske svrhe dinjica se koristi kao baktericid - da smiri upale sluzokože i kože, zaustavi krvarenje, pojača znojenje..., a u narodnoj medicini kod dijareje, krvarenja iz materice i pluća, dizenterije i kod ujeda zmije.
Pomno proučavajući lekovitost dinjice Veljković i Stamenković su otkrili da pomaže u slučaju Elbertovog bacila (izaziva proliv), kao i lečenju uporne salmonele (Paratyphia A i B) protiv koje zvanična medicina još nije našla efikasno rešenje. NAš sagovornik tvrdi da je dovoljno da se pojede samo 3-4 vršaka dinjice i posle nekoliko minuta, poboljšanje se oseti.
Recepti
Univerzalni čaj
15 g osušenog isitnjenog korena dinjice prelijte sa 1 šoljom vruće vode, kuvajte 30min i procedite. Pijte po 1 kašiku 5-6x dnevno
Napomena:
za tri naredna recepta čaj se priprema na isti način: u 600ml proključale vode stavite 1 kašiku čajne mešavine,ostavite da vri još 3 minuta, sklonite sa vatre i posle 1/2 sata procedite. Pijte 3x dnevno pre jela po 1 šolju prohladjenog čaja.
~Protiv krvarenja materice;
po 10g ranilista, dinjice, rastavića, rusomoče i virka.
~Ubija salmonelu;
(dokazan recept )
20g dinjice i po 10g vranilove trave, lista kupine, petrovca i orahovog lista.
~Zaustavlja proliv;
20g dinjice i po 10g potočnjaka ( Lythrum salicaria ), drače (paliurus spina christi) i lista borovnice.
Čajevi stimulišu!
Pijte blage čajeve, jer oni ne leče, već stimulišu organizam da se izbori sa bolešću.
Dragan Dimitrov
Sub Jun 06, 2009 2:23 am
Bogatstvo i prirodne lepote Stare planine inspirisale su Dragana Dimitrova iz okoline Pirota da se još kao dečak zainteresovao za lekovito bilje. Život je hteo da postane elktrotehničar, ali se nikada nije odrekao prve ljubavi. Jedno vreme radio je kao berač lekovitog bilja za poljoprivredne zadruge, koje su organizovale otkup, što je dodatno produbilo njegovo interesovanje i nateralo ga da kupi stručnu literaturu i počne još intenzivnije da uči. Bilje je tako nepovratno ušlo u njegov život i odredilo njegovu dalju sudbinu.
U taj posao uključio je celu porodicu, a danas zapošljava i do stotinu sezonskih radnika, koji rade na prikupljanju, sušenju i preradi lekovitog bilja. U njegovim pogonima u selu Temska u podnožju Stare planine, proizvode se čajevi i čajne mešavine, tinkture i farmaceutske komponente. Ovi proizvodi stigli su i do zahtevnog zapadnog tržišta.
Iz obilja staroplaninske riznice lekovitog bilja, Dragan za naše čitaoce izdvaja biljku podubicu koja prispeva upravo u ovo letnje vreme.
Podubica (teucrium chamaedrys) je višegodišnja zeljasta biljka visoka oko 30cm. Ima razgranate, dlakave četvorouglaste stabljike, a listovi su joj ovalni i po obodu nazubljeni. Cvetovi su ljubičasti, ili ružičasti, redje i beli. Raste po suvim, sunčanim mestima iznad 1000 m nadmorske visine.
Koriste se vrhovi grančica u cvetu i list (teucril herba et folium). Biljka je mirisna, opora i gorka. Sadrži 0.06% etarskog ulja, tanina, holina, heterozida i saponizida marubina. Prikuplja se u vreme cvetanja, tako što se makazama odsecaju nadzemni delovi biljke. Vezuje se u snopiće i suše u hladu, na promaji.
Koristi se za spoljnu upotrebu kao blag antiseptik, leči organe za varenje, žuč i jetru, poboljšava apetit, jača imunitet, smanjuje kiselinu, leči katar nosne šupljine i uspostavlja pravilan rad metabolizma.
Recepti za bolje varenje;
Prašak
sitno samleti osušenu podubicu, pa 5 do 10 g tog praška sipati u malo vode.
Piti 3x dnevno 1/2 sata pre jela.
Čaj;
krupno iseckati sušenu podubicu, pa 10 g preliti sa 200ml vrele vode i ostaviti da odstoji. Procediti i piti čaj 3 do 5x dnevno.
Tinktura;
20 g krupno seckane podubice staviti u 1dl jake domaće rakije, pa ostaviti da odstoji 1 dan (24h). Piti 10-15 kapi 1/2 sata pre jela.
Vino za snagu i rane;
Protiv opšte slabosti organizma, malokrvnosti i za ispiranje rana, spravlja se lekovito vino:
200 g krupno seckane podubice preliti sa 1 l crnog vina, pa ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi 8 dana.
Pripremnljeno vino čuvati u frižideru i piti po 2 dl dnevno, tokom mesec dana.
Dragan Stanković
Sub Jun 06, 2009 2:28 am
Beogradski travar Dragan Sanković bavi se lekovitim biljem već četvrt veka i obišao je uzduž i popreko Goliju i Javor, Rtanj i Vlasinu. Učio je zanat od čuvenog Zdravka Barjaktarevića, a u ovaj posao uključio je i celu svoju porodicu.
Još dok je živeo u Nemačkoj, Dragan je razmišljao kako da na njihovo tržište plasira naše najkvalitetnije biljke i čajeve, pa se ubrzo razočarao. Pokazalo se da su se veliki farmaceutski koncerni okrenuli hemiji, a da naši uslovi sušenja i skladištenja ne odgovaraju rigoroznim zapadnim standardima. Zato je odlučio da unapredi tehnologiju i nabavi opremu za preradu i čuvanje lekovitog bilja, koji su i danas njegova najveća prednost.
- Još kao mladić, pun entuzijazma, šetajući ulicama Minhena video sam prelepu zgradu Bajera. Tako sam došao na ideju da ovom velikom koncernu ponudim naše bilje. Tamo su me ljubazno primili, ali se brzo pokazalo da su se oni odavno već okrenuli sintetičkim lekovima i da ih lekovite trave baš i ne zanimaju. Bio sam poprilično razočaran, ali nisam odustao od ideje da se posvetim izučavanju našeg bilja.
Dragan i danas veruje da su naša nezagadjena područja kao stvorena za njihovo sakupljanje. Gotovo s oduševljenjem ističe da su naše biljke svetsko čudo. Iz obilja dragocenog lekovitog blaga izdvaja par recepta koji mogu da pomognu u prevenciji i zaštiti dece izložene bakterijskim i virusnim infekcijama.
- Deca baš i ne vole čajeve, ali zato treba odabrati one koji su manje gorki, ukusno pripremljeni ili zasladjeni medom. Tako se i kod mališana može stvoriti pozitivna navika.
Recepti;
Protiv virusnih infekcija i kašlja:
u 1l vrele vode potopite 2 kašike mešavine očajnice, kupinovog lišća, divizme i zove.
Ostavite čaj da odstoji najmanje 1 sat. Dodajte med i limun. Umereno zagrejte pre upotrebe.
Tinktura jača otpornost;
~izaberite neku od sledećih tinktura: selen, miloduh, majčina dušica, bosiljak, glog, kopriva.
Sipajte 15-20 kapi u 1 šolju čaja. Piti po gutljaj, ujutru na prazan želudac. Ove tinkture su veoma korisne kod alergijskih infekcija i zato su odlična zamena za čajeve.
Čaj protiv prehlade
u 1l vrele vode potopite 2 kašike mešavine lipe, vranilovke, miloduha, podbela i sleza.
Ostavite najmenja 1 sat. Zasladite medom.
Bronhijal preparat
1kg sitno kristalizovanog livadskog meda
250 g korena bljušta (Tamus communis )
10-12 kapi etarskog ulja majčine dušice
Oljuštite koren bljušta i sitno ga izrendajte, pa pomešajte sa umereno rastopljenim medom. Dodajte etrsko ulje i sve sjedinite. Svakog jutra i uveče žvaćite nekoliko minuta po 1 kašičicu ovog lekovitog preparata. Blagotvorno deluje kod astme i bronhitisa.
Protiv urinarne infekcije;
na 1l vrele vode stavite 2 kašike mešavine breze, rastavića, peršunovog lista, kamilice, svile od kukuruza i kantariona.
Ostavite čaj da odstoji najmanje 1 sat, zasladite ga medom i dodajte limun.
Olivera i Života Radisavljević
Sub Jun 06, 2009 2:38 am
Priča o dugoj travarskoj tradiciji Olivere i Živote Radisavljević iz Vrnjačke Banje započela je sasvim slučajno pre više od šest decenija kada je njena baka Perunika, naučila da iz bilja crpi zdravlje. Ona je vredno sakupljala šumske plodove kleke, šipuraka, drena..., pamtila recepture starih travara ovoga kraja i učila od prirode.
- Samo još malobrojni stanovnici Vrnjačke Banje sećaju se moje bake Perunike - kaže Olivera Radisavljević. - Ali njeni recepti žive i danas. Ona je razumela bilje i umela je da u divljini pronadje i prepozna retke travke i plodove. Izlečila je mnogo ljudi u ovom kraju, ali i one i koji su u potrazi za lekom dolazili iz drugih delova bivše Jugoslavije.
Perunika je svoju ljubav prenela i na decu, a oni dalje do njihovih potomaka. Tako je uspostavljen lanac koji počiva na tradiciji i ljubavi prema prirodi.
- Moji roditelji Mićo i Milanka vodili su me kao dete da beremo lekovito bilje na Goču i planini Stolovi u okolini Kraljeva - seća se Olivera. - Učili su me kako da razlikujem bilje, ali i kako da razumem njegovu moć. Čitali su iz starih knjiga, kako se bilje skuplja, suši i preradjuje. I što je najvažnije, u praksi su mi pokazivali kako to deluje.
Danas Olivera ima nepunih 40 godina, a njen muž Života je samo koju godinu stariji. Njihove ćerke, devetnaestogodišnja Ana i trinaestogodišnja Jelena, imaju nameru da nastave porodičnu tradiciju. Najčešće odlaze sa roditeljima na Goč, gde u netaknutoj prirodi uče istu školu. Radisavljevići prepoznaju 120 vrsta biljaka. Od njih prave pojedinačne čajeve ili mešavine. Najtraženiji su čajevi koji pomažu kod gojaznosti. Delotvornost ovog čaja Olivera je i sama iskusila. Pila ga je posle druge trudnoće i smršala čak 9 kg! Prave i izuzetno efikasne čajne mešavine za želudačne i bolesti živaca.
Recepti;
Čuvaj živce;
pomešajte po 10g matičnjaka, valerijane, hmelja, gloga, majčine dušice i pitome nane, pa kašiku ove biljne mešavine prelijte sa 3 dl vrele vode, ostavite 15 minuta i pijte pre jela 3x dnevno.
Pritisak dole
prelijte 1,5g suvog gloga sa 150 ml ključale vode, poklopite i ostavite 15 minuta.
Pijte pre jela 2-3 šolje nezasladjenog sveže skuvanog čaja 3x dnevno.
Ovaj čaj možete da pijete uz terapiju koju lekar odredi, dok srčani bolesnici treba pre toga da se konsultuju sa lekarom.
Stop holesterolu
pomešajte po 10g suve koprive, kičice, kleke (palve i crvene ), nane i jagorčevine. Kašiku mešavine prelijte sa 150 ml ključale vode, ostavite 20 minuta i pre jela pijte 3x dnevno.
Da želudac proradi
pomešajte po 10g kantariona, hajdučke trave, nane, podubice, trave ive i plave kleke, prelijte sa 150 ml ključale vode.
Ostavite 15 minuta i pijte 3x dnevno pre jela.
Za dijabetičare
pomešajte po 10g koprive, kičice, borovnice, pelina i pasuljevine (mahune od pasulje). Kašiku ove mešavine prelijte sa 150 ml ključale vode, ostavite 15 minuta i pijte pre obroka 3x tokom dana.
Rade Marković
Sub Jun 06, 2009 2:41 am
Vinski i rakijski narodi - ukoliko u savremenom svetu još postoje tako oštre podele
- znaju da je njihovo omiljeno piće još u dubokoj prošlosti često bilo začinjeno lekovitim biljem. Farmakopeji koja je tada počivala isključivo na preparatima koje je iznedrilo lekovito bilje, nije bilo nepoznato da alkohol ne poništava pozitivna svojstva lekovitih travki, već naprotiv, takvo jedinjenje proizvodi dodatni efekat i u vremenski kraćem roku može pozitivno da deluje na ljudski organizam.
Balkanski narodi odavno znaju da, recimo, nastrugani koren lincure koji je odležao nekoliko nedelja u komovoj rakiji, osetno smanjuje tegobe od proširenih vena - kaže poznati travar i fitoterapeut Rade Marković iz Bele Palanke.
- Ili, da listovi pitome nane u flaši lozove rakije koja se izlaže suncu 40 dana, dodaju joj ne samo prijatan miris i ukus, već donose i novi kvalitet: umirujuće deluje kod različitih stomačnih tegoba.
Zašto se danas ne koristimo tim starim i proverenim iskustvima i ne pozabavimo rakijama i vinima koja sa lekovitim biljem oplemenjuju i uzdižu?
- Postoji više razloga, ali je jedan, čini mi se, najbitniji. Profit! Onaj ko želi brzo da zaradi, nema vremena za tradiconalnu metodu spravljanja tih pića. U ovom slučaju, industrijskom metodom se ne mogu ostvariti ovakva jedinjenja u potpunosti. Sadržaj lekovitog bilja mora isključivo, delovanjem vremena, kao i drugih prirodnih uslova, da stvori uslove za jedenjinje sa alkoholom, po specifičnoj satnici topljenja lekovitih svojstava bilja. Ne može se to postići presama i cedjenjem soka biljke. Zato danas prave travarice, istinski lekovito piće, možemo naći samo kod retkih domaćina, u čijim se buradima, ili balonima odigravaju tačno programirana sazrevanja i transformacije raznih biljaka. Samo takvom metodom daje se duša lekovitoj kapljici. - kaže Marković.
Primera koji se opiru vremenu srećom ima. U domaćinskim srpskim kućama i danas se pravi rakija orahovača, bogata jodom za kojom vape oboleli od tiroidne žlezde. I u vinu se ne retko, dodaje mirišljiva suručica (ili medunika ) da bi se zamenio nedostatak miomirisa tamjanike, vrste groždja koje polako, ali sigurno odumire. U starom Rimu vino je aromatizovano rutvicom, ali ona se kod nas pretežno stavlja u rakiju. A, kad je o rakijama reč, šampion ukusa i mirisa je ipak, ona koja počiva na biljci koja se zove lazarkinja, koju su poljaci ugradili u svoju vodtku Žubrovku. Opojni kokotac, koji se zbog svoje neodoljive arome, odavno smestio i u parfimerije, često je začin i u najkvalitetnijim švajcarskim sirevima. Ali, dobro osušen, ubacuje se u lozovu rakiju i odmah je pretvara u aromatsku čaroliju, sa patinom pradavne prošlosti.
- Izgleda da lekovito bilje jedino nije u ljubavi sa rakijom šljivovicom. Ona ga retko prima. Izuzetak je kleka. Možda je to zbog toga što narod tvrdi da zna ljudsko biće da se od šljive pravi za boga piće.
Recept;
Magija matičnjaka;
U litarsku flašu staviti 8-10 strukova matičnjaka pre cvetanja, koji je na promaji blago osušen 4-5 dana, a onda opran, iseći 10 badema na pola, dodati 15-20 bobica opranog suvog groždja i 1 oljuštenu koru od celog limuna, pa sve to preliti lozovom rakijom, zatvoriti flašu koja nije do kraja puna i ostaviti da miruje bez dodira svetlosti 5 meseci.
Dobićete nešto što je nalik dobrom konjaku, umirujuće deluje ako se konzumira u razumnoj meri, ali i ohrabruje nespretne ljubavnike.
Boško Bogdanović
Sub Jun 06, 2009 2:45 am
Žitelji sela Silovo kod Kuršumlije svojevremeno su sa podozrenjem gledali Milorada Bogdanovića koji je prvi u tom kraju počeo da sadi voćke u špaliru, a posebno što su medju njima bile i sadnice kivija, japanske jabuke...Kalemio je i ukrštao voćke i tom ljubavlju inficirao i sina Boška.
Junioru Bogdanoviću to nije bilo dovoljno tako da je i od starijih žitelja krao cake kako da prepozna korisne biljke. To mu je pomoglo i da zaradi prvi džeparac - brao je trave za seosku zadrugu i prodavao i sveže i sušene pečurke. Interesovanje za lekovite trave Boška Bogdanovića drži do danas, pa iako je zaposlen kao hemijski tehničar, travarstvo ne napušta.
- Presudan dogadjaj koji me je vezao za lekovito bilje zbio se još dok sam bio mali - otkriva Bogdanović. - Majka je imala rane na nogama i nije joj pomogla ni terapija koju je prepisao dermatolog. Na sreću jedna starija žena je uputila da nabere neko lišće od koga je sa komovicom napravila melem. Od njega su rane posle sedam dana nestale kao da ih nikada nije ni bilo. Kasnije sam saznao da je to bio podbel.
Lekovite trave Boško, uz pomoć rodbine, bere na obroncima Kopaonika. Ispravnost bilja obavezno proverava u Gradskom zavodu za zaštitu zdravlja, ali iz iskustva zna da su biljke koje su mehanički oštećene, a i dalje rastu, najjače i najlekovitije.
Da bi što bolje upoznao biljni fond Bogdanović koristi domaću i stranu literaturu i bez obzira što ima bogato iskustvo, uvek se kao dete obraduje kad prepozna neku novu biljku. Ne krije da je mnoge od sakupljenih bacio, pošto nisu bile one prave. Jer, kaže, da gotovo svaka ima dvojnika i ponekad se razlikuju samo po broju kapilara na listovima. Iako neke pripadaju istoj porodici - nisu sve lekovite. U prilog tome pominje 6 vrsta divlje nane, 5 vrsta petoprsta, a dvojnika ima i rtanjski čaj.
Kao jedan od takvih primera navodi rastavić. Rastavić je priznat kao lekovit, nije endemska, ali je vrlo retka biljka. Koristi se za izbacivanje peska iz mokraćnih kanala i bubrega. Zahvaljujući kiselini koju sadrži može da smanji kamen u bubregu i pospeši njegovo izbacivanje. A, primetio sam da se umesto njega često prodaje veliki rastavić koji nema četvrtastu stabljiku, listovi mu padaju nadole i otrovan je ako se pretera.
Kupci me najviše hvale za čaj za skidanje holesterola i navodi primer kolege koji je uz pomoć njegove terapije uspeo da ga spusti na normalu iako mu je vrednost bila čak 5 puta veća od dozvoljene. A za bolje varenje i jačanje imuniteta posebno preporučuje čaj od lincure. Dobre rezultate daje i sirup od bokvice koji u kombinaciji sa medom i jagorčevinom, sakuplja šlajm koji se onda lakše izbacuje. Pravi i tinkture od čičoke (reguliše nivo šećera) i ehinacee, sirće od divlje kruške (za čišćenje bubrega), sirće od kupine za bolju cirkulaciju, napitak od kombuhe za imunitet i plodnost.
- Moj rodni kraj je od pamtiveka izuzetno bogat lekovitim biljem. Tamo rastu čitavi žbunovi majčine dušice koje nažalost niko nije brao. Kada sam prvi put počeo da skupljam bilje, komšijama je to bilo smešno. Po nekoliko sati su čekali autobus da bi odveli dete kod lekara zbog povišene temperature, za čije skidanje bi dobili andol, a nisu znali vrednost božjeg drvceta koje daje iste efekte za 15 minuta i pritom je potpuno prirodan preparat. Sada je znatno drugačije - tumači naš sagovornik.
Bogdanović kaže da mu se za pomoć najviše obraćaju muškarci, koji imaju problema sa prostatom, mokraćnim kanalima i bubrezima, a žene sa štitnom žlezdom. Po njegovom mišljenju svi su posle bobardovanja trebali da piju čaj od hrastove kore, koji izbacuje slobodne radikale iz organizma. Za tu svrhu je, veli, dobar i zdravac. A, kada je reč o lečenju mokraćnih kanala, bubrega i bešike najuspešniji je rastavić, jer vezuje bakterije. Vranilova trava sadrži timol (najjači antiseptik) i leči disajne puteve, ešeriju koli, a taninske biljke (trnjina, virak, gospin plašt, steža...) su odlični čistači krvi. Za mešavine više vrsta lekovitog bilja naš sagovornik tvrdi da ne mogu da budu efikasne, jer jedna biljka potire vrednosti druge, tako da čajne mešavine mogu da budu i opasne.
- U poslednje vreme veliko je interesovanje za čaj od sene, posebno kod mladih devojaka, koje žele da sačuvaju vitku liniju. Reč je o agresivnoj biljci koja prekida varenje i smanjuje iskorišćenost hranljivih sastojaka iz namirnica. Za te svrhe radije preporučujem krušinu koru koja ima iste efekte, ali nema štetne posledice.
I na kraju razgovora naš sagovornik otkriva još jednu tajnu - dobro kantarionovo ulje bi trebalo da bude ljubičaste, a ne crvrne boje, pošto se pravi od pupoljaka, a ne od cveta, koji se mešaju sa sa hladno cedjenim maslinovim uljem.
Recepti
Čaj za holesterol;
U jednakoj razmeri pomešajte:
resnik, hajdučku travu, kleku, kičicu, pirevinu, troskot, list jagode, koren čička i list koprive
Dve kašike ove mešavine prelijte sa 2dcl ključale vode i ostavite da stoji 1 sat. Procedite i pijte mlako 3-4x dnevno.
Reguliše ženske tegobe;
Pomešajte jednake delove:
lista hajdučke trave, kičicu, cvet nevena, list kupine, rusovaču, list koprive i petrovac
Dve kašike mešavine prelijte sa 2 dcl ključale vode i ostavite da odstoji 30-40 minuta. Pijte 3x dnevno pre jela.
Lakše se diše;
U jednakoj srazmeri pomešajte:
plućnjak, divizmu, mleveni šipurak, čestoslavicu, podbel, dobričicu, majčinu dušicu i vrbenu.
Dve kašike prelijte sa 2 dcl ključale vode, ostavite da odstoji 1 sat i pijte više puta dnevno umesto vode.
Leči hemoroide;
Pomešajte jednake delove:leske, hajdučke trave, podubice, lanilista, kičice, šumske jagode, bokvice, kostrike, apta, divlje nane, koprive i maslačka.
Dve kašike ove mešavine prelijte sa 2 dl ključale vode o ostavite da odstoji 30 minuta. Pijte 3x dnevno pre jela.
Jetra bez masti
U jednakoj srazmeri pomešajte:
koren zečjeg trna, list šumske jagode, pelin, list koprive, podubicu, pirevinu i kantarion.
Dve kašike mešavine prelijte sa 2 dl ključale vode i ostavite da odstoji 1 sat. Pijte 3x dnevno pre jela.
Milan Tarbuk
Sub Jun 06, 2009 2:50 am
Lekari su mu spasli život, a onda se okrenuo lekovitom bilju i prirodi. Ne samo za sebe i svoju porodicu, već i za druge.
Milan Tarbuk iz Trestenice kod Uba počeo je da se bavi travarstvom 1994. godine posle teške operacije koja je usledila, jer su lekari konstantovali da ima izliv krvi u mozak.
- Dok sam bio u komi, a trajalo je to nekoliko dana, čuo sam glas koji mi je ukazao na ono što mogu i čime treba da se bavim kad ozdravim - otkriva nam Milan. Sagovornika, istini za volju nisam video, ali ono što mi je ispričao ostalo je za sva vremena urezano u pamćenje. Poslušao sam i posle izlaska iz bolnice počeo sam da skupljam lekovite trave i pravim čajeve i meleme.
U to vreme Milan je živeo u Prištini i lekovito bilje brao je na Brezovici i Kopaoniku. Kada se 1999. godine sa porodicom nastanio u selu Trstenica nastavio je da skuplja bilje. Ubedjen je da svako selo ima svoj lek i da čajevi i melemi treba da se spravljaju od trava koje rastu u najbližem okruženju.
- Lekovitost pojedinih biljaka nije dovoljno iskorišćena pošto se uglavnom s kolena na koleno prenosi ono što se već zna! Ljudi se jednostavno ne trude da saznaju više od toga, i dodaje da nastoji da znanje upotpuni proučavajući svetsku i našu literaturu.
U skupljanju i sušenju bilja pomažu mu supruga Rada, ćerka Milena i sin Srdjan.
-Nisam bila iznenadjena kada mi je Milan rekao šta je naučio dok je bio u komi i čime će se baviti po izlasku iz bolnice - uključuje se u razgovor Milanova supruga Rada. - Poverovala sam u njegovu priču i podržala ga. Kupila sam mu knjigu o lekovitom bilju, ali se ispostavilo da on sve što je u njoj zapisano već zna. Kada smo na terenu ne dozvoljavam mu da se saginje zbog vrtlogavice, ali on obavezno nadzire radove. Osim toga biljne preparate Milan pravi sam. Trave ne kupujemo od drugih, već ih beremo u prirodi ili gajimo u bašti.
- Travarstvo je deo naše tradicije - nastavlja Milan Tarbuk - ali pravih, narodnih travara koji sami prave meleme, malo je. Mnogo je onih koji prodaju gotove proizvode, a prodaja trava nije travarstvo, nego biznis. Zbog toga treba da se pravi razlika izmedju travara i trgovaca lekovitim biljem.
Osim pojedinačnih čajeva, Milan pravi i čajne mešavine, ali samo po narudžbi. Kaže da greše oni koji tvrdi da biljna mešavina može da se napravi, stoji u kesi godinu dana i posle toga se koristi. U spravljanju melema i tinktura Milan koristi i med i prirodnu rakiju.
- Med i dobra prirodna rakija odlična su podloga za biljne preparate. Svi koji su mi se obratili za pomoć, a imali su problem sa astmom, posle tretmana mojim biljnim preparatima prestali su da koriste pumpicu.
Pored astmatičara, najčešće mi se obraćaju oboleli od dijabetesa, zatim oni sa problemima vezanim za jetru, želudac, creva... Veoma su delotvorne i biljne kapi za dijabetičare, mast za hemoroide i krema za mladalačke bubuljice. Pomažem i onim sa lošom cirkulacijom, reumom, bolesnim venama, depresijom.
Njegova deca kod lekara ne idu, nikada nisu primila injekciju, niti piju tablete. Prehlade se, ali taj problem uspešno reši biljnim preparatima. Milan tvrdi da narod u velikoj meri koristi lekovito bilje kao preventivu, ali kada bi pravih travara bilo više, ordinacije bi u većini slučajeva mogle da stave katanac na vrata. Jer metode koje on primenjuje u lečenju pojedih bolesti daleko su jeftinije i delotvornije od lekova.
- Od lekova jedino koristim fenobarbatinom, kao preventivu od epilepsije, a za sve ostalo preparate od lekovitog bilja - čajeve za jačanje imuniteta i bolju cirkulaciju, meleme protiv glavobolje. Svima savetujem da tokom zime piju čajeve of hajdučke trave, pošto jačaju organizam i pomažu u prevenciji i lečenju prostate, a tinktura valerijane je odlična za živce.
Milan rado i nesebično daje savete. Ponekad ga probude i u kasne sate i zatraže pomoć. Mnogo je onih kojima je pomagao i koji dolaze da mu se zahvale.Medju njima ima i lekara iz pozantih zdrastvenih ustanova.
Recepti;
Za obaranje šećera
List crnog duda, list breze i kukuruznu svilu pomešajte u jednakim delovima. Jednu kašiku ove mešavine prelijte sa 2 dcl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 20 minuta. Procedite i pijte nezasladjeno 3x dnevno.
Za sniženje pritiska
U jednakim delovima pomešajte hajdučku travu, cvet gloga i kamilicu. Jednu kašiku mešavine prelijte sa 2 dcl ključale vode, poklopite, ostavite da odstoji 20 minuta i pijte 3x dnevno.
Petar Jovanović
Sub Jun 06, 2009 2:53 am
U Srbiji ima više od 400 000 neplodnih bračnih parova! Ovaj nedavno objavljen podatak Društva za fertilitet i sterilitet, podjednako je zabrinjavajući kako za mlade, tako i za opstanak nacije. Šta je dovelo do ove pojave i na koji način, pre svega zdrav i prirodan, može da se reši?
Odgovore na ova pitanja pokušali smo da dobijemo u razgovoru sa Petrom Jovanovićem, fitoterapeutom iz Beograda, čije interesovanje za ovu problematiku datira od 1986. godine.
- Alarmantno rastući broj parova sa umanjenom plodnošću je po mojim saznanjima, pre svega posledica odlaganja braka i trudnoće. Nesigurnost i nezaposlenost utiču na to da se momci i devojke sve kasnije odlučuju da udju u zajednicu. Mladi sve češće oboljevaju i od polno prenosivih koktela bolesti (sida, sifilis, gonoreja, genitalni herpes i bradavice, hepatitis B i C), kao i infekcije koje izazivaju bakterija hlamidija trahomatis i genitalne mikroplazme.
Neophodno je da se za početak promeni način života mladih. Momci bi, umesto alkohola, trebalo da piju sokove od svežeg voća i povrća bogate enzimima koji obezbedjuju optimalan nivo šećera u pankreasu - što je preduslov da prostata proizvodi zdrave spermatozoide. Veoma je bitan i zdrava svakodnevna ishrana!
-Nama omiljei pasulj jedite bez hleba i mesa, a sa svežom salatom - naglašava Jovanović. - Dok se jelo hladi dodajte nekoliko kašika isitnjene nane, što će s jedne strane da spreči stvaranje gasova, a s druge da podmladi ćelije i podstakne njihovu sintezu, ojača srce i krvotok, osnaži bubrege i bešiku i pojača seksualni refleks.
Od ostalih namirnica posebno se preporučuje soja, jer je bogata fitoestrogenima (mogu da zamene ženske estrogene), pa je zato izuzetno važna u ishrani žena. Sojino ulje sadrži vitamin E koji štiti ćelije žlezda i pojačava libido. Umesto namirnica od belog brašna, keksa i kolača na trpezi bi trebalo da se češće nadju kukuruzni hleb, kaša, kokice....(dobro ocedite kuvani kukuruz, malo ga propržite na maslinovom ulju, dodajte sitno seckane zelene masline, suve šljive i pospite izrendanim tvrdim kačkavaljem, a može i slani ovčji sir).
Za uspešnu oplodnju kod parova sa problemima ove vrste važne su i dve klinički ispitane biljke - babin zub - Tribulus terrestris i klinavče - Astragalus glycyphyllos. Podižu nivo testosterona, glavnog antistresnog hormona koji muškarcima daje polnu snagu, vitalnost i pomaže da se normalizuje hormonski sistem, a ženama pomaže u razvoju zdravih jajnih ćelija i obezbedjuje redovan menstrualni ciklus.
Recepti;
Muško-Ženski čaj
babin zub i klinavče u istoj srazmeri
Za dnevnu dozu sipajte 3 kašike u 700ml ključale vode, ostavite da odstoji 1sat i pijte samo popodne tokom 100 dana.
Ženski čaj - za njeno uzbudjenje
Da bi se žena opustila i seksualno uzbudila u Engleskoj odavno koriste čaj od belog omana - Inula helenium.
I varijanta
1 kašika osušenog korena omana staviti u 1-2 l ključale vode. Sjediniti i ostaviti poklopljeno da odstoji 1 sat.
II varijanta je da se koren omana potopi u hladnu vodu i odstoji 2 sata Pijte 3x dnevno.
Napomena
Kada je potencija u pitanju najbolji prijatelj muškarcu je orah. Pre svega zato što je bogat prirodnim jodom, a kao i druge koštunice: lešnik, kikiriki, pistaći....sadrži aminokiselinu L-arginin koja se u organizmu pretvara u azot-oksid, gas potencije.
Vlastimir Cvetković
Sub Jun 06, 2009 2:57 am
Varošica Svrljig poznata je po siru, jagnjetini, ali i Borku travaru. Takosu komšije zvale sada već pokojnog Borislava Cvetkovića, nekada poznatog vidara iz ovog kraja, koji je nastavio tradiciju pretka Stojana Čučila, nadaleko čuvenog travara još iz doba turaka.
Prenošenje znanja s kolena na koleno nastavilo se u sledećim generacijama. Od Borka je unuk Vlastimir učio da prepozna lekovitu travku i da priremi čajne mešavine.
-Još se sećam situacije z daleke 1958. godine, kada sam upoznao profesora Jovana Tucakova, priča Vlastimir Cvetković. -On je sa saradnicima, dr. Smodlakom i profesorom Vulovićem, došao da uz pomoć deda Borka pronadje neke retke biljke. Deda i ja iza njih. U jednom trenutku deda je povikao: Eheeej, profesori, evo biljke koju tražite! Tucakov je samo odmahnuo glavom, jer je bio ubedjen da ne može da uspeva na toj nadmorskoj visini. Deda je bio uporan ,pa je profesor uzeo knjigu i posle provere, morao da prizna da je u pravu. Pošto sam ubranu biljku ja odneo do profesora Tucakova, potapšao me je po ramenu i rekao da ću ako budem slušao dedu i marljivo učio i njega da nadmašim.
To se nije ostvarilo! Bez obzira što je Vlastimir želeo da završi farmaciju, životni put ga je odveo na drugu stranu tako da je diplomirao zaštitu na radu. Ali, ljubav prema lekovitom bilju je ostala tako da se sada isključivo bavi fitoterapijom. Vlasta danas zna da prepozna 600 biljnih vrsta, dok lekovite mešavine spravlja od 252 trave koje bere na Vlasini, Ozrenu, Rtnju i Svrljiškim planinama. Tradiciju nije nastavio sam, nesebično mu pomažu supruga Suzana, sin Vladimir i ćerka Emilija.
-Čuvene rečenica mog dede je bila da u prirodi ima lek za svaku boljku, al treba da ga nadješ. U njegovu čast te reči smo odštampali na ambalaži svake biljne mešavine koju proizvedemo - tumači Vlastimir.
I ako je u narodu bio poznat kao travar, deda Borko je sve do 1958. godine radio bez papira. Vlast ga je zbog toga proglasila nadrilekarom. Kad je to saznao profesor Tucakov ga je pozvao u beogradski Institut za proučavanje lekovitog bilja. Pred stručnjacima je pokazao da, iako nepismen, ne samo poznaje brojne biljke i njihove osobine, nego i latinske nazive.
Na osnovu onoga što su mi preneli preci, kao saznanja koje sam stekao, deca i mladi najčešće oboljevaju od upale grla i bronhija, imaju problema sa varenjem i muče ih kožne bolesti. Sredovečni kubure sa bronhijama, krvnim sudovima, bubrezima, bešikom, prostatom, venama i cirkulacijom -priča Vlastimir i dodaje da, po njegovom mišljenju, bez saradnje tradcionalne i zvanične medicine nema zdravlja naroda.
Recepti
Protiv glavobolje i stresa
25g maslačka
30g divlje vrbene
po 10g dobričice, podubice, razgona i matičnjaka
5g božura
Kašiku mešavine stavite u 1l hladne vode i kuvajte 3 min, ostavite da se ohladi, procedite i pijte 3x dnevno (pre jela po šoljicu). Po želji zasladite šećerom ili medom.
Za proširene vene
30g podbela
po 20g lista maline i dugolisne bokvice
po 15g siručice (medunika) i divlje jagode
Isitnite i pomešajte, stavite u 1l hladne vode i pustite da ključa 3minuta. Prohladite, procedite i pijte 3x dnevno po 1 špljicu pre jela.
Podmazuje grlo~pomešajte:
30g cveta bagrema, 20g cveta kamilice, po 15g belog sleza i cveta jagorčevine i po 10g cveta zove i cveta lipe.
Kašiku mešavine sipajte u 1l hladne vode, kuvajte 3minuta i ostavite da se malo ohladi, procedite i pijte toplo 3x dnevno po šoljicu posle jela. Po želji zasladite šećerom ili medom. Čaj može da se podgreje, ali samo količina koju želite da popijete.
Snižava pritisak~pomešajte:
50g cveta crvenog gloga
20g lista oraha
po 10g gorocveta i kopitnjaka
i po 5g ruzmarina i lista imele.
Kuvajte u 1l vode, a posudu sklonite sa vatre 3 minuta nakon što provri. Čaj prohladite, procedite i pijte 3x dnevno po šoljicu pre obroka.
Za bolje varenje pomešajte;
30g hajdučke trave
po 20g petrovca i lista žalfije
po 10g očajnice i kantariona
i po 5 grama nane i kičice
Kašiku mešavine sipajte u 1l hladne vode, kuvajte 3minuta, ohladite i pijte 3x dnevno po 1 šoljicu pre jela.
Za prolećno jačanje pomešajte;
po 20g hajdučke trave, cikorije, gladiša, vranilovke i mlade koprive.
Kašiku ove mešavine stavite u 1l hladne vode, kuvajte 3 minuta i ohladite. Procedite i pijte u toku dana (može i ceo litar). Ovaj čaj jača oragnizam, smanjuje malaksalost i povećava imunitet.
Savet plus;
Nezdrava hrana
- U slučajevima malignih oboljenja i hemoroida ne treba da se jede riba, divljač i orasi i da se pije pivo; savetuje travar Cvetković.
Slavoljub Stanojević
Sub Jun 06, 2009 2:59 am
Kad se pomenu vesnici proleća najčešće se pomisli na visibabe, ljubičice i zumbule, a samo pravi ljubitelji prirode znaju da je i lekovita biljka zlatica ( Ceterach officinarum ) jedna od perjanica ovog najlepšeg godišnjeg doba. Niški travar Slavoljub Stanojević otkrio je još pre deset godina tajnu ove nežne lepotice, koja izgledom svojim cvetova podseća na ljubičicu.
-Dugo su me mučili hemoroidi i moj život se pretvorio u svojevrsni pakao - priča Slavoljub. -Sasvim slučajno, čuo sam od prijatelja, da bi trebalo da pokušam sa zlaticom, koje ima u izobilju na livadama i u šumarcima Niške Banje. Obično raste pored ljubičica.
Reč je o višegodišnjoj biljci, koja je u narodu poznata još i kao zlatica sa kamena ili ledinjak, jer često može da se nadje na ledini izmedju kamenja. Doseže visinu i do 20 cm, karakterističnog je izgleda po usamljenom cvetu na vrhu stabljike, a cvetovi su zlatnožute boje i jajastog oblika.
U proleće i jesen sakuplja se koren, a cela biljka za vreme cvetanja. Biljka u korenu i stabljici sadrži fenolske heterozoide, etarsko ulje i saponin.
Zlatica može da se koristi za čišćenje krvi, pospešuje mokrenje i znojenje, pomaže u lečenju oboljenja nervnog sistema i pluća. Izvanredni su i melemi načinjeni od ove biljke, kao i lekovite kupke. Travar Slavoljub koristi korenje u lečenju hemoroida, a do sada je izlečio više od 50 nevoljnika, koji su bolovali od ove bolesti.
-Mnogi godinama pate od hemoroida izazvanih najčešće nepravilnim načinom života. Reč je o proširenim krvnim sudovima na kraju debelog creva, koji popuštaju usled hroničnog zatvora, dugog sedenja, stalnog konzumiranja suve hrane, previše kafe, ili posle porodjaja.
Zlaticu godinama koristim za lečenje ovih tegoba. Ne berem je pre marta, kada ova biljka cveta, jer je pre toga koren još slab. Koren se melje i jede pomešan sa medom 60 dana, po jedna kašičica pre i posle doručka i po kašičicu posle ručka i večere.
Garancija: Zdravi za 2 meseca;
Slavoljub obećava izlečenje svima koji se striktno pridržavaju ovih preporuka. Dakle, svakodnevno jesti usitjeni koren zlatice pomešan sa medom, pravilno se hraniti i redovno održavati higijenu i hemoroidi će nestati posle dva meseca.
Ishrana: zabrane i preporuke;
U toku lečenja zlaticom zabranjeno je piti alkohol i kafu, korišćenje jakih začina, poput ljute paprike i bibera. Treba jesti što više kuvani pasulj, kupus uz crni hleb. I što više se kretati na svežem vazduhu. Slavoljub preporučuje za diručak pečene krompire i poparu, a preko zime je dobro piti decilitar rasola od kupusa ujutru pre jela.
Vrlo je važno da svakoga dana obroci budu u isto vreme i što više čorbastih jela. Zabranjeni su slatkiši, turšija, bečka i pariska šnicla. Dok se natur šnicla preporučuje. Iz jelovnika svakako teba isključiti i suhomesnate proizvode i specijalitete sa roštilja. Od voća ne bi trebalo jesti dunju, mušmulu, oskorušu, drenjine, maline i kupine, a poželjno je da se jedu šljive, jabuke i kruške.
Slavoljub savetuje da se jede isključivo mladi sir, dok prevreli može da se jede samo u kombinaciji sa poparom. Tvrdo kuvana jaja zameniti rovitim, isključiti gazirane sokove, a piti guste. Pomfrit se isključuje iz jelovnika dok traje terapija.
Periša Simović
Sub Jun 06, 2009 3:02 am
Prve mirise i moć bilja Zaječarac Periša Simović upoznao je još u ranom detinjstvu, predratne 1940, u rodnom selu Kastrat kod Kuršumlije. U to vreme njegova majka Zaka pila je gotovo svaki dan čaj od majčine dušice, a otac Lazar je voleo Sremuš, divlji beli luk, koji je stavljao u rakiju. Govorio je da je to lekovita kombinacija, pravo čudo od napitka.
Da lekovito bilje može da ima gorak ukus, Periša je osetio na svojoj koži mnogo godina kasnije, kada se njegov stariji sin Lazar teško razboleo od bronhitisa:
-Počeo sam tako iz nužde, da proučavam lekovito bilje. Sin je još kao beba od godinu dana imao tako jak bronhitis, da su se doktori čudili. Shvatio sam da lek moram da potražim u travama i krenuo sam da obilazim sve babe Timočke Krajine koje su lečile prirodnim lekovima.
Put ga je prvo naneo u Svrljig, kod tamošnjog travara Borka, potom nadaleko čuvenog Jove sa Romanije, pa kod bračnog para Marković iz Vrnjačke Banje...Kod svakog je nešto kupio, a još više naučio o lekovitom bilju, načinu prikupljanja i pripreme lekovitih mešavina.
Istovremeno je proučavao knjige naših proslavljenih travara, pre svih akademika Jovana Tucakova. Tako je došao do sopstvenog recepta mešavine 12 vrsta različitih trava, koje su pomogle njegovom sinu. Ovoj mešavini dodao je i livadski med, koji je odličan lek za jačanje imuniteta.
Mešavinu je trebalo samleti, što je bila dodatna nevolja koju je Periša ubrzo rešio. Napravio je skicu za mlin čekićar, koji je izradio seoski majstor. Rešio je i problem sa finim sitom za biljni prah. I konačno je dobio prvu teglu spasonosne mešavine.
-Lečenje je trajalo 40 dana, pauza, pa još 40 dana, sve dok se grlo nije potpuno očistilo. I danas je Lazar potpuno zdrav. A ja pomažem i drugim ljudima koji imaju slične probleme. Lekovitim travama lečim i druge bolesti: astmu, najčešće kod dece, dijabetes i prostatu koji najčešće muče starije.
Trave prikuplja na dve njemu najbliže planine, ekološki najčistije regije u zemlji: Rtanj i Tupižnica, riznice prirodnog blaga. Periša naravno čuva taj recept kao porodičnu tajnu, ali otkriva neke druge, takodje proverene za lečenje čestih oboljenja. Jer kako kaže, muke ima svuda, a lek moraš da znaš da pronadješ.
Recepti
8 rakija za imunitet: anemija i imunitet;
U 1l domaće rakije stavite žalfiju, u drugi litar koprivu, u treći lincuru, pa dalje kantarion, pelin, kleku i kaloper i na kraju u osmi litar sremuš. Ostavite ovih 8 flaša da odstoje 40 dana i procedite. Posebno u 2l flašu sipajte 1kg livadskog meda, pa na to dodajte po 3 čašice ekstrakta iz svake od osam flaša. Dobro promućkajte da se med razbije.
Pijte po 1kašicu, uvek 1/2 sata pre jela, 3x dnevno kome ne smeta. Kada popijete ta dva litra, pauzirajte 15 dana, pa ponovite ovaj tretman.
Mentol za sinuse; inhaliranje;
Svako veče pred spavanje inhalirajte se nad 1/2l ključale vode u kojoj ste sipali 15 kapi ekstrakta mentola. Udišite kroz nos, a izdišite na usta. Potom osušite glavu suvim peškirom i odmah idite na spavanje. Čuvajte se hladnog vazduha. Terapija traje sve dok se sinusi ne očiste.
Orahovača na drugi način;
U teglu od 3kg stavite 600g zelenih mladih oraščića i kg šećera; najbolje žuti. Teglu staviti na sunce, polrijte gazom, pustite da odstoji 40 dana, uz češće mešanje, sve dok se šećer ne rastopi. Posle toga smesi dodajte 1kg livadskog meda i držite još 40dana na suncu, uz mešanje, obavezno varjačom. Sirup procedite u flaše, a od preostale količine oraščića, pravite orahovaču ( domaću rakiju).
Pijte po 1/2 sata pre jela po kašičicu, a deci dajte oprezno, uz konsultacije sa lekarom.
6 biljaka u maslinovom ulju, tinktura za hemoroide;
Tinkura za hemoroide, ispucale pete i laktove i opekotine na suncu, spravlja se na sledeći način:
Pomešajte u istoj količini cvet kantariona, muške i ženske bokvice, cvet i list podbela i celu biljku rusu.
Smešu stavite u litarsku flašu, dodajte ulje, najbolje maslinovo i hermetički zatvorenu flašu držite na suncu 40 dana. Na krajuu ulje procedite i nanosite gazom na bolna mesta.
Brane Radović
Sub Jun 06, 2009 3:06 am
Detinjstvo provedeno u Košutnjačkoj šumi , od najranijih dana probudilo je u Brani Radoviću, ljubav prema sportu i prirodi - tu je gledao naše atletičarske asove kako treniraju, zbog čega se i sam opredelio za kraljicu sportova, a tu je otkrio i jedinstveno utočište daleko od gradske vreve Beograda. Za sobom ima višedecenijski trenerski staž i mnogo mladji travarski od deset godiina.
- Oduvek sam trenirao u prirodi i bilo je nemoguće da ne primetim tu lepotu - kaže Brana. Shvatio sam da je mnogo zabavnije kada znate koje biljke vas okružuju. Kasnije sam sa suprugom Dušankom ozbiljnije počeo da istražujem. Krenuli smo od gljiva, pa prešli na lekovito bilje. Svaki dan saznamo ponešto novo iz te nepresušne riznice zdravlja.
Plašeći se da ne padne u zamku petparačke filozofije, objašnjava kako travarstvo donosi duhovno bogastvo. Ono što otkrije u šumi, dopuni stručnom literaturom.
- Mlade atletičare koje treniram obavezno vodim na pripreme daleko od gradskog smoga. Obično na Durmitor, Vlasinu, Kopaonik ili Jahorinu. Teško je danas pobeći od kafe i koka-kole. Ali, trudim se da decu naučim zdravijem životu. Pre nego što se uhvate za konzervu gaziranog soka, uvek ih prvo ponudim šoljom lekovitog čaja. Odrastao sam na pekmezu od šljiva i retko uživao u marmeladi, jer je u posleratnim godinama bila pravo bogastvo. Ne može nikakva instant hrana da zameni domaći kačamak.
Omiljeno Branino mesto za travarske pohode je planina Medvednik nadomak Valjeva. Tu je priroda čista i očuvana, prepuna rečnih tokova, sa obiljem rastinja i livadama koje su riznica lekovitih trava.
- Prepešačim ponekad i više od deset kilometara. Berem divlju nanu, matičnjak, rastavić, majčinu dušicu, kantarion.... A kičica je moja omiljena trava. Zovu je ne bez razloga biljka sa hiljadu zlatnika, jer postoji bar toliko načina da pomogne čoveku. A i sama šetnja po prirodi, deluje kao melem.
Recepti
Kičica - prehlada, groznica, stomačne tegobe;
20g kičice ostaviti da vri u vodi oko 3 minute, pa piti dnevno po 1 šolju ohladjenog čaja.
1l vina prokuvati sa 50g kičice, pa piti do 3 čaše dnevno.
Litarsku flašu dopola napuniti polusuvim listovima i cvetovima kičice, do vrha preliti dobrom domaćom rakijom, ostaviti da odstoji 5 nedelja, pa piti 1 čašicu dnevno.
Matičnjak - jačanje duha;
10 grama listova matičnjaka popariti sa 1/2l ključale vode, ostaviti 20-tak minuta, procediti i piti nekoliko puta dnevno.
1 šaku matičnjaka preliti sa 1l belog vina, ostaviti da odstoji nekoliko dana, pa svaki dan piti 1-2 manje čaše ovog napitka
Majčina dušica - jačanje organizma;
3 kašičice majčine dušice preliti sa 3 dcl ključale vode i ostaviti poklopljeno 10 minuta, pa piti više puta tokom dana.
majčinoj dušici dodati nekoliko mladih listova kupine, jagode, hajdučke trave ili kamilice.
Za sportske noge;
Brana Radović tvrdi da trave itakako mogu da pomognu sportistima za ublažavanje premora mišića i tetiva, ili da ubrzaju oporavak od povreda, što je nekad od presudne važnosti.
Za premor u nogama sparavlja se jednostavna, ali izuzetno efikasna kupka:
Listove zove treba kratko prokuvati u vodi i 2x dnevno banjati noge u ovoj blagodetnoj kupki.
dr. Srdjan Tomić
Sub Jun 06, 2009 3:09 am
Veština lečenja biljem prenosi se u njegovoj porodici s kolena na koleno i prerasla je u porodičnu tradiciju, ali sa univerzitetskom diplomom. Pored svog zvaničnog medicinskog obrazovanja, vranjaski lekar Srdjan Tomić u lečenju koristi i tradicionalne veštine, koje je nasledio od svog dede, poznatog travara i kostolomca iz kraja.
U porodičnoj riznici su i dobro čuvane lekovite recepture i postupci, koje je doktor Tomić usavršio na posdiplomskim studijama tradicionalne medicine pri programu Ujedinjenih nacija. Naučni doprinos svakako daje i Srdjanova supruga Olivera, koja je po profesiji farmaceut i izvrstan poznavalac lekovitog bilja.
U njihovoj biblioteci su stotine vrednih knjiga pisanih na više svetskih jezika, od kojih i neki izuzetno cenjeni unikati stari i stotinama godina. A u njihovoj apoteci postoji više čajnih mešavina, koje pomažu u lečenju raznih oboljenja.
Tomići pripremaju lekovite masti i čajeve za svakog pacijenta ponaosob, uzimajući u obzir njegovo opšte stanje zdravlja, kondiciju, godine starosti, emocionalno stanje,konstituciju, pol, težinu...
Trenutno je aktuelno prolećno spremanje organizma i nega tela, pa se najviše promenjuju preparati za jačanje imuniteta i prirodni kozmetički preparati.
Tomići predlažu maske i kreme koja svaka žena može da pripremi u kućnoj varijanti. Kao najbolji piling nude preparat od zobi:
Pripream se tako što se zob sipa u kućni mlin za kafu, doda mu se mleko u prahu i izmiksa.
Primenjuje se pre tuširanja i osim što vrlo efikasno uklanja izumrle ćelije, deluje i umirujuće na kožu.
Jogurt pomešan sa sojom odličan je masnu kožu.
A za one sa suvom i osetljivom kožom tu je i savet da izbegavaju upotrebu alkohola i i mmineralnih ulja koji je isušuju.
Recepti
Maska;
1 kašičica samlevenog lista čuvarkuće
1 kašika meda
1 kašika pirinčanog brašna
Pomešati sastojke i naneti ravnomerno na bubuljičavu kožu. Maska se posle 20minuta skida čajem od žalfije.
Pivski kvasac;
1 kašiku sitno iseckanog pivskog kvasca blago zagrejati na pari i mazati na bubuljice 3x dnevno. Piti po 50ml svežeg soka od šargarepe, posle jela tokom 7 dana.
Krema od repe;
Umesiti 150g repe sa 1/2 čaše maslinovog ulja tako da se dobija gusta krema.
Držati je nekoliko dana u frižideru, a potom zahvati gazom po malo ove kreme i utrljavati u kožu lica.
Kuhinjska kozmetika
1/2 dobro raskuvanog krompira
1 sveže ulupano žumance
1 kašičica hladnog mleka
Pomešati sastojke u kašastu masu. Toplu mešavinu stavljati na bubuljice i prekriti ih toplom krpom. Posle 15 minuta lice isprati prvo mlakom, pa hladnom vodom.
Noćni losion;
1 kašičica hajdučke trave
1 kašičica žalfije
1 kašičica bokvice
1 kašičica kantariona
Čajnu mešavinu izručiti u 300ml ključale vode i kuvati još 2 minuta. Ovom čaju dodati 300ml 70% alkohola. Procediti posle 2 sata i dodati 3 kašike tinkture propolisa.
Ovim losionom čistiti lice svako veče pred spavanje.
Medena pomada;
10 kašika mlakog meda
3 kašike 70% alkohola
1 kašičica glicerina
1 kašičica limunovog soka
Pomešati sastojke i utrljavati u kožu lica jednom dnevno.
Kupus kupka;
300g istruganog svežeg kupusa
150g sode bikarbone
1 l mleka
Sastojke izručiti u toplu vodu za kupanje. Ova kupka se preporučuje jednom nedeljno.
Voćni koktel;
400g očišćenih kiselih jabuka
100g očišćenih crenih paprika
so na vvrh noža
20g šećera u prahu
1 kašika limunovog soka
1 šolja tucanog leda
Jabuke narendati i propasirati, ili iscediti u sokovniku. Dodati limunov sok i ostale sastojke. Paprike iscediti u sokovniku i sipati u rashladjene čaše. Preko sipati jabukov sok sa sastojcima.
Verica Milanović i Milosav Petković
Sub Jun 06, 2009 3:12 am
Niški travari Verica Milanović i Milosav Petković veruju da lečenje biljem zahteva strpljenje i da je neophodno koristiti ih neprekidno bar 40 dana.
Za mlade niške travare Vericu Milanović i Milosava Petkovića kažu da su majstori svog zanata. U njihovoj riznici lekovitih trava zarobljenje su brojne tajne obronaka Svrljiških planina i vrleti Vlasine, Stare i Suve planine.
-Travarstvo zahteva strpljenje, jer ni lekovito bilje ne deluje brzo- kaže Milosav. -Verujem da je potrebno neprekidno da se koristi neki čaj bar 40 dana da bi se osetilo njihovo dejstvo. Osnovni princip je da cela biljka ima jače dejstvo, nego samo jedan njen deo. Isto važi i za više lekovitih biljaka, koje u pravilnoj kombinaciji deluju jače nego pojedinačno. Što više biljaka, bolji su i rezultati lečenja. Ipak, u izboru bilja ne treba preterano eksperimentisati. Najbolje je koristiti samo one trave koje su proverene u praksi, i uvek u istoj srazmeri.
Verica i Milosav već deset godina rade zajedno i uče o lekovitim svojstvima pojedinih biljaka. A lincura je njihov favorit i veruju da je ona nezamenljiva u lečenju mnogih bolesti. To je višegodišnja biljka prave i snažne stabljike, ima krupne zlatno-žute cvetove, koji cvetaju od jula do avgusta. Raste po planinskim livadama i pašnjacima. Koren sadrži gorke materije, pa se preparati piju isključivo pre jela (pola sata). Najčešće se koren stavlja u rakiju i pije kada se oseća bol u stomaku ili u grudima. Može i da se kuva i tada se pije protiv kašlja i proliva, a i za jačanje oronulog organizma. Ovakav napitak pospešuje rad želuca, žučne kese i pljuvačnih žlezda. Koristi se i kod anoreksije.
Pojedine podvrste, kao što su plava i žuta lincura, prostrel, ili sirištara, i takozvana svećica, koristi se za jačanje apetita i imunološkog sistema organizma, lečenje žutice, protiv prehlade i za umirenje.
Niški recepti;
Čaj za umirenje;
Mešavina se pravi od 1g lincure, 1 g morače i 1g kičice, pa se prelije sa 200ml vrele vode i poklopi da odstoji 2 sata. Pije se 1/2 sata pre jela.
Vino od lincure - za poboljšano varenje;
50g usitnjenog korena lincure
150g žalfije
2l belog vina
Potopiti bilje u vino i na tamnom i hladnom mestu desetak dana, a posle toga se procedi i flašira. Pije se posle jela po jedna čašica (0,5dl).
Lekovita rakija;
Do 100g samlevenog korena lincure potopi se u 1l šljivovice i čuva se u dobro zatvorenoj flaši desetak dana, uz često mućkanje, da bi se sastojci korena bolje izmešali. Piti 3x puta dnevno po čašicu, 1/2 sata pre jela.
Čaj za imunitet;
Izmešati jednake delove lincure, ive i kičice, pa preliti sa 2dcl hladne vode i zagrjati do ključanja. Posle 2 minuta vrenja, procediti čaj i piti 2x dnevno pre jela.
Nedeljko Dražić
Sub Jun 06, 2009 3:15 am
Da tradicija piše najlepše uspehe, govori primer hercegovačke porodice Dražić u kojoj su se generacije predaka bavile lekovitim biljem, da bi njihov naslednik, travar i bioenergetičar Nedeljko Dražić, u Americi doživeo i svetsku slavu.
-Od kad čovek postoji, odgonetano je koje ga biljke hrane, a koje truju. -To traganje još nije okončano. Da kojim slučajem u 16. veku čovek nije počeo da popušta pred prednostima hemijskih lekova, sve bi išlo drugim tokom. Ali, biljkama se zato uvek iznova vraćamo.
Bogato iskustvo narodnog vidara iznedrilo je originalne lekovite recepture. Ekskluzivno za vas izdvajamo neke od neobjavljenih bisera iz narodne apoteke, koji pomažu u lečenju raznih zdrastvenih tegoba.
I Amerika pala pred receptima hercegovačkog krša, na kojima su preživele generacije, a danas idu uz užurbanog čoveka, koji sve manje veruje u tablete.
Recepti;
Čaj protiv nesanice;
100g valerijane
50g zove
50g matičnjaka
30g kadulja
Sve pomešajte, pa uzmite 1 kašiku i sipajte u 300ml vode, pustite da provri, poklopite i ostavite 1 sat. Pijte uveče po 1 šolju pre i posle jela.
Kašalj i prehlada;
250g neslane guščje masti
250g kakao u prahu
500g meda
Sve sastojke dobro promešajte ili izmiksujte. Deca treba da piju 3x dnevno, po i kašičicu. Ova lekovita smeša dobra je i za sinuse, ako se namaže po ivici nozdrva, a kod jake prehlade treba namazati masni papir i staviti na grudi i ledja.
Za bolje pamćenje;
100g matičnjak
70g ruzmarin
50g kičica
30g idjirota
10g koren odoljena
20g pelin
Za decu:
1 kašika mešavine potopite u 1/2l vrele vode i ostavite 2 sata. Neka piju u manjim količinama, više puta tokom dana.
Za odrasle:
1 kašiku mešavine kuvajte 2 minuta u 3dcl vode i pijte 4x dnevno, sat pre jela. Napravite sok od cvekle, kiselih jabuka, šargarepe i ananasa, pa dodajte malo meda. U tom periodu izbegavati mlečne proizvode.
Neprijatan zadah;
50g kadulje
50g matičnjaka
50g nane
Tri kašike mešavine u 1/2l vode, ostaviti da ostoji, pa piti po šolju, ujutru i uveče posle jela.
Ako neprijatan zadah potiče iz želudca:
- po 100g bokvice i kadulje, pa 3 kašike stavite u 1/2l vode, pustite da se kuva 2-3 minuta i pijte po 130 ml 3x dnevno pre jela.
Povraćanje;
sipajte 1 kašiku matičnjaka u 300ml vrele vode, pa kada se ohladi zasladiti medom i pijte na svakih 1/2 sata po 1 kašičicu. Na stomak stavljajte oblog koji se dobija kada pomešate u istoj količini sirće i mlaku vodu. Stomak prethodno namazati svinjskom mašću, pa poviti vunenim šalom. Menjati oblog na svakih 20 minuta.
Dečiji proliv;
zagrejte 1/2l belog vina,pa dodati malo tucanog karanfilića i cimeta i dobro promešajte, i u smesu potopite 4 kašike mekinja, pa još toplu mešavinu stavite na gazu, ili u najlon čarapu.
Oblog stavljajte na stomak, a preko toga platnenu krpu.Menjajte na svakih 30 minuta.Posle toga, dete treba obavezno utopliti.
Pad imuniteta i prehlada;
Kada su deca bleda, pate od kašlja, ili su često prehladjena, kao i za čišćenje pluća ( kod odraslih preporučuje se jača doza):
50g mladog ( svežeg ili suvog ) hrastovog lišća
po g korena belog sleza i bokvice
3 zelene šišarke omorike
Šišarke sitno iseckajte, potopite u 1-2l vode i pustite da odstoji 24 sata, pa procedite. Potom dodajte 200ml vode, 3 lista mladog hrasta i kašike mešavine sleza i bokvice. Sipajte 2 kašike meda i kuvajte 10minuta. Pijte u razmacima od 1-2 sata po 2-3 kašike.
Malokrvnost;
2 kašike korena koprive
2 kašike lista i stabljike koprive
2 kašike lista i stabljike jagorčevine
Koren koprive kuvajte 5 minuta u 1l vode, pa dodajte list i stabljiku i kuvajte još 7 minuta. Pred kraj stavite jagorčevinu, procedite i ostavite da odstoji 1 sat, zasladite medom i pijte po malo tokom dana.
Dijabetes;
po 100g lista islandskog lišaja, crnog duda, breze, kupine,lista borovnice i kičice
po 50g razgona i lista maline
po 200g lista koprive, korena koprive i suve ljuske od pasulja
po 150g mlečike, kantariona, trava ive, korena vodopije i hajdučke trave
70g korena maslačka
Sve pomešajte, pa uzmite 5 kašika mešavine i stavite u 1/2l proključale vode. Ostavite da odstoji, pa ujutru pustite da se kuva do 5 min na laganoj vatri. Pijte tokom dana u gutljajima.
- MustraBecka
Datum upisa : 11.12.2008
Re: Naši poznati travari
Ned Apr 18, 2010 10:08 am
Sokobanjska travarka između Ozrena i Rtnja
Raskovnik štiti od zla
Baba Vinka ima trave za razne boljke, a o svakoj lekovitoj biljci ume da priča nadugačko i naširoko. Mi smo to kratko zabeležili
Davno sam prešla osamdestu, ja baba Vinka, a travaruša sam i biljoberka, koja isceliva narod, od rane mladosti.
Ovde sam u parku, u centru Banje, svakog dana, ali sam u poslednje vreme, od kada me noge izdaju, češće tamo, na ulici, pred kućom. Moje se mesto preko leta zna: klupa uz stazu kojom najviše prolazi narod, a naročito banjski gosti; da me vide, za oko da im zapnem sa ovim kolicima prepunim svakovrsnog lekovitog espapa; od mene da ga kupe i svoje boljke da leče pa da bude ubavo i meni i njima.
Jer, ja sam biljoberačica i čajoprodavačica od kada znam za sebe i po tome sam se pročula nadaleko i naširoko. To sam naučila od svoje matere, a ona, opet, od svoje - i to se vuče i nastavlja od davnina za čiji početak se ne zna. One su se bavile i vradžbinama, gatanjima i raznim babinjim mađijskim iscelenijem. I ja sve to vrlo dobro znam, ali narod manje traži mađijska čuda i manje veruje u njih.
Mađijske trave
Još se jedino od mađijskih trava mnogo upražnjava raskovnik i strašnik; prva trava štiti od uroka i svekolikog zla koje čoveka u životu vreba sa svih strana, a druga takođe rasteruje zlo i čeljade čini razumnim i treznim.
Svakog jutra svoj espap natovarim na ova kolica sa četiri točka; škripava su, stara i dotrajala, ali su dobra - moj pokretni dućan koji svi znaju. Evo, uvek su puna svakojakih lekovitih travki; imam ih na desetine i za sve čovekove bolje; mušterije me zovu, vuku za rukav (već ne čujem dobro) i pitaju: "Baba Vinka, imaš li čaj za stomak i glavobolju; čaj za dobro spavanje i medijsku ljubav..." Odgovaram da imam meleme i čajeve za sve narodne bolje. I mušterije zastaju i kupuju. Jevtino - kesica od pet do deset dinara. Jer, bolnike nevolja tera da probaju sve; da se uvate za najmanju slamku. Veliš, da li pomaže? O, kako da ne. Baba Vinka je svojim melemima pomogla mnogima. Idi i naokolo pitaj. Svi će reći: "O, hvala baba-Vinki." Dolaze da mi zahvaljuju. Pisma izdaleka pišu. Dovoljno je na koverti napisati: "Baba Vinka, travaruša, Sokobanja." I poštari znaju.
Znam, lekova često nema po apotekama, pa se bolnici okreću čajevima i narodnim lekarijama. Da li ti znaš čime su se naši pređi lečili i uvek bili zdravi i dugoveki? Lečili onim što su dobijali od majčice prirode.
Rođena sam u selu Bledije, u sokobanjskom okružju, ali sam u Babji od davnina.
"Ovo je moj espap"
A sada, gospodine, da ti predstavim svoj biljni espap koji je u kolicima; predstaviću samo jedan deo, a da predstavljam sve - priča bi bila dugačka, predugačka.
Dakle, ovo je medveđe grožđe. Veoma je dobro za lečenje od astme i drugih grudnih bolja, a do njega je, u kesicama, podubica, veoma ubava za stomačne bolesti.
Opipaj i pomiriši pelin, kao pliš je. On leči žuč i crnu džigericu, a dobar je i za bolnika koji u krvi ima previše šećera i svakojakog nepotrebnog slada.
Uz pelin počivaju kesice sa troskotom. On je, iskustvo mi iz najranijeg vremena govori, odličan za razne upale, a naročito upale bešike, raznih kanala, pa bubrega, onda tankog i debelog creva.
Pomiriši divlju nanu; opojnija je i ubavija od pitome. I ona je za stomačne bolje i spavanje; ona ima moć da u čovekovoj duši i srcu rasteruje sve brige i čoveku vraća detinji san. Imam i ovoletošnju, još dovoljno neosušenu, ali imam i lanjsku - neka mušterija bira po želji. Opojno miriše i jedna i druga.
Evo nas, najzad, do rtanjskog čaja. To je onaj čuveni, dobro poznati, o njemu je mnogo kazivano i još više pisano. Lanjski sam rasprodala, a ovogodišnji tek stiže. Imam ga, još je dovoljno neosušen. A bere se, zna se, u avgustu i kasnije; tada je pun mirisa i iscelitelnih sokova. Nekada, dok sam bila mlađa, pentrala sam se po Rtnju i nalik na divokozu svuda da brala. Ima ga i na Ozrenu, na osunčanim stranama; ali sam odavno onemoćala; sada mi ga drugi beru i donose u džakovima; ja ga sortiram, sušim i pakujem, po bolnicama prodajem.
A, pitaš, za čega je? Nema za koju boljku nije. Opšti čaj. Zato se tako traži i masovno bere. Beru ga nevešte ruke, iz korena; odavno živim u strahu da se ne istrebi i ne zatre. Opšta pomama po planini. Bolnici ga traže na sve strane. Evo, moje zalihe su već na izmaku. Narod je u rtanjskom čaju osetio neku moć, zato se toliko traži i bere. On je i za živce, i za astmu, i za bronhitis, a pomaže mnogo, kunu mi u se poverenju, mušterije, i muške i ženske galve, da pomaže mnogo i u ljubavnim stvarima; da se žensko i muško još ubavije vole i jedno drugom u zagrljaj trče...
Uzmi, gospodine, i sam se u to uveri!
U ovim kesicama je majčina dušica; sama reč kaže od čega je; blag je i mirisan i piju ga svi - i bolni i zdravi, i deca i odrasli; smiruje i uspavljuje i one koji pate od nesanice i životnih briga. Imam i lanjsku, sušenu, ali i ovogodišnju; cveta u maju i ima je dosta i na sve strane; sitna je i branje je pipavo i biljoberi su nestrpljivi; cvetići mirišljavi, sitni, ljubičasti - lako se prepoznaju...
Do majčine dušice su kesice sa sušenim i tek ubranim rastavićem; dobar je za izbacivanje kamena iz bešike, bubrega i žučne kese; čaj ga istopi i kamenje ode kao pesak; izlečeni dolaze i zahvaljuju mi: "Hvala ti, baba Vinka, narodna lekarušo i vidarušo", govore. I darove mi donose.
U ovom redu je hajdučica, hajdučka trava. Neki je zovu i sporiš. I to je opšti čaj; po hajducima je, u stara vremena, trava iscelitelna, dobila to ime. I tako u narodu ostalo. To im, u gori, bio jedini lek, a leči sve: stomak, pluća, kostobolju; brzo zaceluje rane; i njega bolnici mnogo koriste, a ima ga svuga po gorama i poljima...
Poznaješ li ovu žutu lepotu od cveta? E, to je čuveni kantarion. Da li ti, gospodine, znaš da je kantarion u Prvom svetskom ratu spasao na hiljade i hiljade srpskih vojnika u onom velikom našem stradaniju i izgibeniju; brali ga, pili čajeve, ispirali rane; ubavo leči čir i gastritis u stomaku, a vrlo dobro pomaže i u brzom zarašćivanju spoljnih rana. Nekada se nije mogla ni zamisliti bilo koja srpska kuća na selu a da nema u kući buketa kantariona, osušenog i zadenutog za slavsku ikonu, za ne daj Bože!
Do kantariona je kamilica, ali je nemam mnogo; ona ne raste u ovim krajevima; gosti koji dolaze i Banju donose mi je najviše iz Banata, gde je njeno podneblje.
Lekovite kičice evo, imam još samo dve kesice. To je već ređi cvet, ima ga po livadama i dugo treba za njim tragati. Čaj se brzo rasproda i veoma je gorak. Pije se, najčešće, pre jela, za bolje varenje. Do nje su kesice sa travom ivom, koja je, takođe, veoma gorka, ali i opojno mirisava. I ova lekovita trava spada u opšti čaj; naročito je dobra za razne upale, a uspešno leči i od reume.
E, sa žalfijom slabo stojim. Pokušavala sam da je gajim ovde, ali joj ne odgovara ovo nebo i zemlja. Raste, bude je, ali je sitna i manje mirisna. Hladno joj je, a ona traži sunce i stalnu toplotu koja je puni raznim iscelitelnim miomirisima. Šalju mi je prijatelji, travari iz Crne Gore, a ja im uzvraćam rtanjskim čajem. Tako lekoviti espap razmenjujemo i ispomažemo se.
Mi travari smo kao jedna velika familija...
"Zlo da zastraši!"
Imam još svakojakog drugog čajnog espapa. Sve je u ovim kolicima, u mom pokretnom dućanu. Priča je duga, preduga, ali još samo da ti kažem još neke stvari o raskovniku i strašniku; uzmi ih, opipaj, pomiriši. Čudotvorno, mađijsko bilje. Kod raskovnika se bere samo njegov koren. Biljka je retka a ima je po Ozrenu i Rtnju i dugo i uporno treba tragati sa njom. Seljani mi ga donose iz Dugog Polja, Jošanice i Blendije, ali stiže i odozgo, iz sela Jezero.
Primiriši - ubav miris. Deluje opojno, ali brzo ispari. I njega narod dosta kupuje, jer je to vradžbinska, medijska biljka. Raskiva tajne. Čuva od zla. Spada u babinjske lekarije. Ko veruje u mađije - uzima koren. Stavi koren vojniku u džep. Da ga štiti od zla. Majka raskovnik đaku strpa u torbu. Da ga sreća prati i čuva od nesreće. Vozači komad raskovnika drže u automobilu za srećna puta.
Mnoge familije raskovnik drže u kući, iznad ulaznih vrata - da spreči ulazak zla u kuću. Žena i čovek ga drže - da budu verni jedno drugom - a seljaci ga još drže u štalama, oborima i naslanima - da stoku od uroka i zla čuva; i blago još da se dobro plodi i množi...
Naši radnici koji rade u inostranstvu - kada preko leta dolaze u rodni kraj, na odmor - nikada se u tuđinu ne vraćaju bez raskovnika. Ima jedan Radivoje koji svaki put iz ovog kraja odnese punu torbu korena raskovnika. Čuva ga za sebe, a deli ga, u tuđini, prijateljima i zemljacima - da ih čuva od svekolikog zla...
A ovo je do raskovnika biljka koja se zove u narodu strašnik. I samo joj ime govori za šta služi: zlo da zastraši i od čoveka otera ako mu se na leđa natrapi. I strašnik je medijska biljka koju najviše koriste babe. Posebno je poznata po tome što kod dece razgoni svaku vrstu straha i strave. Kako se to čini? Uzme se veza sasušenog strašnika i zapali. Od njega se stvara gust, smrdljiv dim. Dete koje piški u krevetu i slabo spava - ili se plaši kakvih drugih prikaza i nemani koje su mu naselile dušu i srce - naglo ubaci u ovaj dim. Dim ga uplaši i tako u njemu rastera svaku vrstu straha. Dete prestaje noću da mokri. Posle dete dobro spava, okuraži se i ničega se više ne boji...
Eto, gospodine, to je moj espap lekovitih trava koje vidiš u ovim mojim kolicima - mom pokretnom biljnom dućanu, mojoj narodnoj apoteci. I ponekada vičem: ajde, narode, evo leka za sve tvoje bolje kod travaruše, lekaruše i vidaruše, kod baba Vinke.
Raskovnik štiti od zla
Baba Vinka ima trave za razne boljke, a o svakoj lekovitoj biljci ume da priča nadugačko i naširoko. Mi smo to kratko zabeležili
Davno sam prešla osamdestu, ja baba Vinka, a travaruša sam i biljoberka, koja isceliva narod, od rane mladosti.
Ovde sam u parku, u centru Banje, svakog dana, ali sam u poslednje vreme, od kada me noge izdaju, češće tamo, na ulici, pred kućom. Moje se mesto preko leta zna: klupa uz stazu kojom najviše prolazi narod, a naročito banjski gosti; da me vide, za oko da im zapnem sa ovim kolicima prepunim svakovrsnog lekovitog espapa; od mene da ga kupe i svoje boljke da leče pa da bude ubavo i meni i njima.
Jer, ja sam biljoberačica i čajoprodavačica od kada znam za sebe i po tome sam se pročula nadaleko i naširoko. To sam naučila od svoje matere, a ona, opet, od svoje - i to se vuče i nastavlja od davnina za čiji početak se ne zna. One su se bavile i vradžbinama, gatanjima i raznim babinjim mađijskim iscelenijem. I ja sve to vrlo dobro znam, ali narod manje traži mađijska čuda i manje veruje u njih.
Mađijske trave
Još se jedino od mađijskih trava mnogo upražnjava raskovnik i strašnik; prva trava štiti od uroka i svekolikog zla koje čoveka u životu vreba sa svih strana, a druga takođe rasteruje zlo i čeljade čini razumnim i treznim.
Svakog jutra svoj espap natovarim na ova kolica sa četiri točka; škripava su, stara i dotrajala, ali su dobra - moj pokretni dućan koji svi znaju. Evo, uvek su puna svakojakih lekovitih travki; imam ih na desetine i za sve čovekove bolje; mušterije me zovu, vuku za rukav (već ne čujem dobro) i pitaju: "Baba Vinka, imaš li čaj za stomak i glavobolju; čaj za dobro spavanje i medijsku ljubav..." Odgovaram da imam meleme i čajeve za sve narodne bolje. I mušterije zastaju i kupuju. Jevtino - kesica od pet do deset dinara. Jer, bolnike nevolja tera da probaju sve; da se uvate za najmanju slamku. Veliš, da li pomaže? O, kako da ne. Baba Vinka je svojim melemima pomogla mnogima. Idi i naokolo pitaj. Svi će reći: "O, hvala baba-Vinki." Dolaze da mi zahvaljuju. Pisma izdaleka pišu. Dovoljno je na koverti napisati: "Baba Vinka, travaruša, Sokobanja." I poštari znaju.
Znam, lekova često nema po apotekama, pa se bolnici okreću čajevima i narodnim lekarijama. Da li ti znaš čime su se naši pređi lečili i uvek bili zdravi i dugoveki? Lečili onim što su dobijali od majčice prirode.
Rođena sam u selu Bledije, u sokobanjskom okružju, ali sam u Babji od davnina.
"Ovo je moj espap"
A sada, gospodine, da ti predstavim svoj biljni espap koji je u kolicima; predstaviću samo jedan deo, a da predstavljam sve - priča bi bila dugačka, predugačka.
Dakle, ovo je medveđe grožđe. Veoma je dobro za lečenje od astme i drugih grudnih bolja, a do njega je, u kesicama, podubica, veoma ubava za stomačne bolesti.
Opipaj i pomiriši pelin, kao pliš je. On leči žuč i crnu džigericu, a dobar je i za bolnika koji u krvi ima previše šećera i svakojakog nepotrebnog slada.
Uz pelin počivaju kesice sa troskotom. On je, iskustvo mi iz najranijeg vremena govori, odličan za razne upale, a naročito upale bešike, raznih kanala, pa bubrega, onda tankog i debelog creva.
Pomiriši divlju nanu; opojnija je i ubavija od pitome. I ona je za stomačne bolje i spavanje; ona ima moć da u čovekovoj duši i srcu rasteruje sve brige i čoveku vraća detinji san. Imam i ovoletošnju, još dovoljno neosušenu, ali imam i lanjsku - neka mušterija bira po želji. Opojno miriše i jedna i druga.
Evo nas, najzad, do rtanjskog čaja. To je onaj čuveni, dobro poznati, o njemu je mnogo kazivano i još više pisano. Lanjski sam rasprodala, a ovogodišnji tek stiže. Imam ga, još je dovoljno neosušen. A bere se, zna se, u avgustu i kasnije; tada je pun mirisa i iscelitelnih sokova. Nekada, dok sam bila mlađa, pentrala sam se po Rtnju i nalik na divokozu svuda da brala. Ima ga i na Ozrenu, na osunčanim stranama; ali sam odavno onemoćala; sada mi ga drugi beru i donose u džakovima; ja ga sortiram, sušim i pakujem, po bolnicama prodajem.
A, pitaš, za čega je? Nema za koju boljku nije. Opšti čaj. Zato se tako traži i masovno bere. Beru ga nevešte ruke, iz korena; odavno živim u strahu da se ne istrebi i ne zatre. Opšta pomama po planini. Bolnici ga traže na sve strane. Evo, moje zalihe su već na izmaku. Narod je u rtanjskom čaju osetio neku moć, zato se toliko traži i bere. On je i za živce, i za astmu, i za bronhitis, a pomaže mnogo, kunu mi u se poverenju, mušterije, i muške i ženske galve, da pomaže mnogo i u ljubavnim stvarima; da se žensko i muško još ubavije vole i jedno drugom u zagrljaj trče...
Uzmi, gospodine, i sam se u to uveri!
U ovim kesicama je majčina dušica; sama reč kaže od čega je; blag je i mirisan i piju ga svi - i bolni i zdravi, i deca i odrasli; smiruje i uspavljuje i one koji pate od nesanice i životnih briga. Imam i lanjsku, sušenu, ali i ovogodišnju; cveta u maju i ima je dosta i na sve strane; sitna je i branje je pipavo i biljoberi su nestrpljivi; cvetići mirišljavi, sitni, ljubičasti - lako se prepoznaju...
Do majčine dušice su kesice sa sušenim i tek ubranim rastavićem; dobar je za izbacivanje kamena iz bešike, bubrega i žučne kese; čaj ga istopi i kamenje ode kao pesak; izlečeni dolaze i zahvaljuju mi: "Hvala ti, baba Vinka, narodna lekarušo i vidarušo", govore. I darove mi donose.
U ovom redu je hajdučica, hajdučka trava. Neki je zovu i sporiš. I to je opšti čaj; po hajducima je, u stara vremena, trava iscelitelna, dobila to ime. I tako u narodu ostalo. To im, u gori, bio jedini lek, a leči sve: stomak, pluća, kostobolju; brzo zaceluje rane; i njega bolnici mnogo koriste, a ima ga svuga po gorama i poljima...
Poznaješ li ovu žutu lepotu od cveta? E, to je čuveni kantarion. Da li ti, gospodine, znaš da je kantarion u Prvom svetskom ratu spasao na hiljade i hiljade srpskih vojnika u onom velikom našem stradaniju i izgibeniju; brali ga, pili čajeve, ispirali rane; ubavo leči čir i gastritis u stomaku, a vrlo dobro pomaže i u brzom zarašćivanju spoljnih rana. Nekada se nije mogla ni zamisliti bilo koja srpska kuća na selu a da nema u kući buketa kantariona, osušenog i zadenutog za slavsku ikonu, za ne daj Bože!
Do kantariona je kamilica, ali je nemam mnogo; ona ne raste u ovim krajevima; gosti koji dolaze i Banju donose mi je najviše iz Banata, gde je njeno podneblje.
Lekovite kičice evo, imam još samo dve kesice. To je već ređi cvet, ima ga po livadama i dugo treba za njim tragati. Čaj se brzo rasproda i veoma je gorak. Pije se, najčešće, pre jela, za bolje varenje. Do nje su kesice sa travom ivom, koja je, takođe, veoma gorka, ali i opojno mirisava. I ova lekovita trava spada u opšti čaj; naročito je dobra za razne upale, a uspešno leči i od reume.
E, sa žalfijom slabo stojim. Pokušavala sam da je gajim ovde, ali joj ne odgovara ovo nebo i zemlja. Raste, bude je, ali je sitna i manje mirisna. Hladno joj je, a ona traži sunce i stalnu toplotu koja je puni raznim iscelitelnim miomirisima. Šalju mi je prijatelji, travari iz Crne Gore, a ja im uzvraćam rtanjskim čajem. Tako lekoviti espap razmenjujemo i ispomažemo se.
Mi travari smo kao jedna velika familija...
"Zlo da zastraši!"
Imam još svakojakog drugog čajnog espapa. Sve je u ovim kolicima, u mom pokretnom dućanu. Priča je duga, preduga, ali još samo da ti kažem još neke stvari o raskovniku i strašniku; uzmi ih, opipaj, pomiriši. Čudotvorno, mađijsko bilje. Kod raskovnika se bere samo njegov koren. Biljka je retka a ima je po Ozrenu i Rtnju i dugo i uporno treba tragati sa njom. Seljani mi ga donose iz Dugog Polja, Jošanice i Blendije, ali stiže i odozgo, iz sela Jezero.
Primiriši - ubav miris. Deluje opojno, ali brzo ispari. I njega narod dosta kupuje, jer je to vradžbinska, medijska biljka. Raskiva tajne. Čuva od zla. Spada u babinjske lekarije. Ko veruje u mađije - uzima koren. Stavi koren vojniku u džep. Da ga štiti od zla. Majka raskovnik đaku strpa u torbu. Da ga sreća prati i čuva od nesreće. Vozači komad raskovnika drže u automobilu za srećna puta.
Mnoge familije raskovnik drže u kući, iznad ulaznih vrata - da spreči ulazak zla u kuću. Žena i čovek ga drže - da budu verni jedno drugom - a seljaci ga još drže u štalama, oborima i naslanima - da stoku od uroka i zla čuva; i blago još da se dobro plodi i množi...
Naši radnici koji rade u inostranstvu - kada preko leta dolaze u rodni kraj, na odmor - nikada se u tuđinu ne vraćaju bez raskovnika. Ima jedan Radivoje koji svaki put iz ovog kraja odnese punu torbu korena raskovnika. Čuva ga za sebe, a deli ga, u tuđini, prijateljima i zemljacima - da ih čuva od svekolikog zla...
A ovo je do raskovnika biljka koja se zove u narodu strašnik. I samo joj ime govori za šta služi: zlo da zastraši i od čoveka otera ako mu se na leđa natrapi. I strašnik je medijska biljka koju najviše koriste babe. Posebno je poznata po tome što kod dece razgoni svaku vrstu straha i strave. Kako se to čini? Uzme se veza sasušenog strašnika i zapali. Od njega se stvara gust, smrdljiv dim. Dete koje piški u krevetu i slabo spava - ili se plaši kakvih drugih prikaza i nemani koje su mu naselile dušu i srce - naglo ubaci u ovaj dim. Dim ga uplaši i tako u njemu rastera svaku vrstu straha. Dete prestaje noću da mokri. Posle dete dobro spava, okuraži se i ničega se više ne boji...
Eto, gospodine, to je moj espap lekovitih trava koje vidiš u ovim mojim kolicima - mom pokretnom biljnom dućanu, mojoj narodnoj apoteci. I ponekada vičem: ajde, narode, evo leka za sve tvoje bolje kod travaruše, lekaruše i vidaruše, kod baba Vinke.
- brankicica
Datum upisa : 16.06.2010
Re: Naši poznati travari
Sre Jun 16, 2010 3:01 am
gde da nadjem ovog travara Stanojevica_? treba mi leeeeeek
- MustraBecka
Datum upisa : 11.12.2008
Travar: Slavoljub Stanojević
Čet Jun 17, 2010 12:54 am
Izvoli brankicice, ako je to taj.
Travar: Slavoljub Stanojević
Kad se pomenu vesnici proleća najčešće se pomisli na visibabe, ljubičice i zumbule, a samo pravi ljubitelji prirode znaju da je i lekovita biljka zlatica ( Ceterach officinarum ) jedna od perjanica ovog najlepšeg godišnjeg doba. Niški travar Slavoljub Stanojević otkrio je još pre deset godina tajnu ove nežne lepotice, koja izgledom svojim cvetova podseća na ljubičicu.
-Dugo su me mučili hemoroidi i moj život se pretvorio u svojevrsni pakao - priča Slavoljub. -Sasvim slučajno, čuo sam od prijatelja, da bi trebalo da pokušam sa zlaticom, koje ima u izobilju na livadama i u šumarcima Niške Banje. Obično raste pored ljubičica.
Reč je o višegodišnjoj biljci, koja je u narodu poznata još i kao zlatica sa kamena ili ledinjak, jer često može da se nadje na ledini izmedju kamenja. Doseže visinu i do 20 cm, karakterističnog je izgleda po usamljenom cvetu na vrhu stabljike, a cvetovi su zlatnožute boje i jajastog oblika.
U proleće i jesen sakuplja se koren, a cela biljka za vreme cvetanja. Biljka u korenu i stabljici sadrži fenolske heterozoide, etarsko ulje i saponin.
Zlatica može da se koristi za čišćenje krvi, pospešuje mokrenje i znojenje, pomaže u lečenju oboljenja nervnog sistema i pluća. Izvanredni su i melemi načinjeni od ove biljke, kao i lekovite kupke. Travar Slavoljub koristi korenje u lečenju hemoroida, a do sada je izlečio više od 50 nevoljnika, koji su bolovali od ove bolesti.
-Mnogi godinama pate od hemoroida izazvanih najčešće nepravilnim načinom života. Reč je o proširenim krvnim sudovima na kraju debelog creva, koji popuštaju usled hroničnog zatvora, dugog sedenja, stalnog konzumiranja suve hrane, previše kafe, ili posle porodjaja.
Zlaticu godinama koristim za lečenje ovih tegoba. Ne berem je pre marta, kada ova biljka cveta, jer je pre toga koren još slab. Koren se melje i jede pomešan sa medom 60 dana, po jedna kašičica pre i posle doručka i po kašičicu posle ručka i večere.
Garancija: Zdravi za 2 meseca.
Slavoljub obećava izlečenje svima koji se striktno pridržavaju ovih preporuka. Dakle, svakodnevno jesti usitjeni koren zlatice pomešan sa medom, pravilno se hraniti i redovno održavati higijenu i hemoroidi će nestati posle dva meseca.
Ishrana: zabrane i preporuke
U toku lečenja zlaticom zabranjeno je piti alkohol i kafu, korišćenje jakih začina, poput ljute paprike i bibera. Treba jesti što više kuvani pasulj, kupus uz crni hleb. I što više se kretati na svežem vazduhu. Slavoljub preporučuje za diručak pečene krompire i poparu, a preko zime je dobro piti decilitar rasola od kupusa ujutru pre jela.
Vrlo je važno da svakoga dana obroci budu u isto vreme i što više čorbastih jela. Zabranjeni su slatkiši, turšija, bečka i pariska šnicla. Dok se natur šnicla preporučuje. Iz jelovnika svakako teba isključiti i suhomesnate proizvode i specijalitete sa roštilja. Od voća ne bi trebalo jesti dunju, mušmulu, oskorušu, drenjine, maline i kupine, a poželjno je da se jedu šljive, jabuke i kruške.
Slavoljub savetuje da se jede isključivo mladi sir, dok prevreli može da se jede samo u kombinaciji sa poparom. Tvrdo kuvana jaja zameniti rovitim, isključiti gazirane sokove, a piti guste. Pomfrit se isključuje iz jelovnika dok traje terapija.
Travar: Slavoljub Stanojević
Kad se pomenu vesnici proleća najčešće se pomisli na visibabe, ljubičice i zumbule, a samo pravi ljubitelji prirode znaju da je i lekovita biljka zlatica ( Ceterach officinarum ) jedna od perjanica ovog najlepšeg godišnjeg doba. Niški travar Slavoljub Stanojević otkrio je još pre deset godina tajnu ove nežne lepotice, koja izgledom svojim cvetova podseća na ljubičicu.
-Dugo su me mučili hemoroidi i moj život se pretvorio u svojevrsni pakao - priča Slavoljub. -Sasvim slučajno, čuo sam od prijatelja, da bi trebalo da pokušam sa zlaticom, koje ima u izobilju na livadama i u šumarcima Niške Banje. Obično raste pored ljubičica.
Reč je o višegodišnjoj biljci, koja je u narodu poznata još i kao zlatica sa kamena ili ledinjak, jer često može da se nadje na ledini izmedju kamenja. Doseže visinu i do 20 cm, karakterističnog je izgleda po usamljenom cvetu na vrhu stabljike, a cvetovi su zlatnožute boje i jajastog oblika.
U proleće i jesen sakuplja se koren, a cela biljka za vreme cvetanja. Biljka u korenu i stabljici sadrži fenolske heterozoide, etarsko ulje i saponin.
Zlatica može da se koristi za čišćenje krvi, pospešuje mokrenje i znojenje, pomaže u lečenju oboljenja nervnog sistema i pluća. Izvanredni su i melemi načinjeni od ove biljke, kao i lekovite kupke. Travar Slavoljub koristi korenje u lečenju hemoroida, a do sada je izlečio više od 50 nevoljnika, koji su bolovali od ove bolesti.
-Mnogi godinama pate od hemoroida izazvanih najčešće nepravilnim načinom života. Reč je o proširenim krvnim sudovima na kraju debelog creva, koji popuštaju usled hroničnog zatvora, dugog sedenja, stalnog konzumiranja suve hrane, previše kafe, ili posle porodjaja.
Zlaticu godinama koristim za lečenje ovih tegoba. Ne berem je pre marta, kada ova biljka cveta, jer je pre toga koren još slab. Koren se melje i jede pomešan sa medom 60 dana, po jedna kašičica pre i posle doručka i po kašičicu posle ručka i večere.
Garancija: Zdravi za 2 meseca.
Slavoljub obećava izlečenje svima koji se striktno pridržavaju ovih preporuka. Dakle, svakodnevno jesti usitjeni koren zlatice pomešan sa medom, pravilno se hraniti i redovno održavati higijenu i hemoroidi će nestati posle dva meseca.
Ishrana: zabrane i preporuke
U toku lečenja zlaticom zabranjeno je piti alkohol i kafu, korišćenje jakih začina, poput ljute paprike i bibera. Treba jesti što više kuvani pasulj, kupus uz crni hleb. I što više se kretati na svežem vazduhu. Slavoljub preporučuje za diručak pečene krompire i poparu, a preko zime je dobro piti decilitar rasola od kupusa ujutru pre jela.
Vrlo je važno da svakoga dana obroci budu u isto vreme i što više čorbastih jela. Zabranjeni su slatkiši, turšija, bečka i pariska šnicla. Dok se natur šnicla preporučuje. Iz jelovnika svakako teba isključiti i suhomesnate proizvode i specijalitete sa roštilja. Od voća ne bi trebalo jesti dunju, mušmulu, oskorušu, drenjine, maline i kupine, a poželjno je da se jedu šljive, jabuke i kruške.
Slavoljub savetuje da se jede isključivo mladi sir, dok prevreli može da se jede samo u kombinaciji sa poparom. Tvrdo kuvana jaja zameniti rovitim, isključiti gazirane sokove, a piti guste. Pomfrit se isključuje iz jelovnika dok traje terapija.
- maximus
Datum upisa : 25.12.2010
Re: Naši poznati travari
Sub Dec 25, 2010 5:02 am
o poznatim travarima Srbije možete pronaći više na http://bilje.ifastnet.com
pozdrav
pozdrav
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu